Το βράδυ εξελισσόταν ιδανικά για την Μίλαν, όμως η αποβολή του Ζλάταν ανέτρεψε τα δεδομένα κόντρα στην Πάρμα, με τους ροσονέρι να φεύγουν τελικά με το πολύτιμο διπλό (1-3) που τους φέρνει αγκαλιά με τα αστέρια!

Η Μίλαν είχε απόλυτη ανάγκη τη νίκη έπειτα από την γκέλα κόντρα στην Σαμπντόρια και μετά τα πολύ καλά αποτελέσματα της Νάπολι. Και παρότι στο τέλος βρέθηκε κοντά στην απώλεια, κατάφερε να κρατήσει το σημαντικό τρίποντο στο Enio Tardini και για ακόμα μια αγωνιστική θα… κοιμηθεί στην 2η θέση της Serie A κάνοντας βήμα για την επιστροφή στο Champions League.

Το πρώτο μέρος πήγε… τέλεια. Μετρημένες φάσεις και δύο γκολ. Στο 8’ ο Ζλάταν κατέβασε εκπληκτικά και έδωσε στον Ρέμπιτς ο οποίος βρήκε το παραθυράκι για το 0-1. Στο 44’ ο Ερναντέζ πήρε από τον Ιμπραΐμοβιτς και έδωσε στον Κεσί και ο Ιβοριανός έβαλε βάσεις νίκης. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα θα γίνονταν δύσκολα. Ο Ζλάταν φάνηκε πως είπε κάτι στον διαιτητή και είδε απευθείας κόκκινη στο 61’ και πέντε λεπτά μετά η Πάρμα μείωσε με τον Γκαλιόλο ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Πελέ. Ευτυχώς για την ομάδα του Πιόλι, οι γηπεδούχοι παίζοντας για σχεδόν 30 λεπτά με παίκτη περισσότερο, δεν βρήκαν δεύτερο γκολ και στο 94’ στην κόντρα ο Ραφαέλ Λεάο σφράγισε τη νίκη με το τελικό 1-3.