H Αταλάντα λύγισε την απογοητευτική Γιουβέντους στο 87ο λεπτό, ξόρκισε μια κατάρα 20ετίας και την άφησε να βολοδέρνει στην 4η θέση! Νίκη και η Λάτσιο που είναι κοντά.

Ήταν Φεβρουάριος του 2001 όταν η Αταλάντα με βασικό τον Μάσιμο Καρέρα, νικούσε 2-1 με ανατροπή την Γηραιά Κυρία. Πέρασαν 20 χρόνια για να το κάνουν αυτό ξανά οι Μπεργκαμάσκι και σήμερα, έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία. Με τη νίκη αυτή, η La Dea προσπέρασε την ομάδα του Αντρέα Πίρλο στη βαθμολογία και έκανε πολύ πιο δυνατή τη θέση της έτσι ώστε να παίξει για 3η σερί σεζόν στο Champions League.

Λίγα πράγματα είχαν να δείξουν χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο οι Bianconeri, που εξαφανίστηκαν εντελώς όταν αποχώρησε τραυματίας ο Φεντερίκο Κιέζα. Στο πρώτο μέρος οι ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή, με τον Πεσίνα να χάνει απίστευτη ευκαιρία για το σύνολο του Τζανπιέρο Γκασπερίνι, ενώ ο Μοράτα δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μάελε από την άλλη. Στην επανάληψη η Αταλάντα ήταν καλύτερη, μυρίστηκε αίμα και αφού είχε δύο μεγάλες φάσεις με Ζαπάτα και Μαλινόβσκι, ο Ουκρανός στο 87’ με σουτ που κόντραρε στον Αλεξ Σάντρο διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Από κοντά η Λάτσιο

Η Λάτσιο μείωσε τη διαφορά από την 4άδα και ενώ έχει ματς λιγότερο, δικαιούται να ελπίζει. Οι Laziali νίκησαν 5-3 στο Olimpico την Μπενεβέντο με δύο γκολ του Ιμόμπιλε, ένα του Χοακίν Κορέα και δύο αυτογκόλ, ενώ για τους νεοφώτιστους σκόραραν οι Σάου, Βιόλα, Γκλικ. Την ίδια ώρα έγινε το Μπολόνια – Σπέτσια, το οποίο τελείωσε με νικη με 4-1 υπέρ της ομάδας του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς που είχε δύο φορές σκόρερ τον Σβάνμπεργκ και από μία τους Ορσολίνι, Μπάροου.