Η Νάπολι, πέρασε απ το Μπέργκαμο με 1-2 και συνεχίζουν την εξαιρετική μέχρι τώρα πορεία τους σε Ιταλία κι Ευρώπη.

Η Νάπολι αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι τίτλου της Serie A για τη 13η αγωνιστική. Το 2-1 απέναντι στην Αταλάντα μέσα στο Μπέργκαμο την αύξησε στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά των δύο ομάδων και ουσιαστικά άφησε τους “παρτενοπέι” με έναν αντίπαλο λιγότερο στο κυνήγι του σκουντέτο.

Η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έψαξε το γκολ και τελικά το βρήκε χάρη στον VAR. Σε ένα κόρνερ στο 19ο λεπτό, ένα χέρι του Βίκτορ Όσιμεν πέρασε απαρατήρητο από το διαιτητή, όμως όταν είδε τη φάση στο VIDEO καταλόγισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αντεμόλα Λούκμαν.

Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση. Στο 23′ ο Βίκτορ Όσιμεν με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και στο 35′ ο Νιγηριανός επιθετικός πήρε παραμάζωμα τρεις αντιπάλους και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Έλιφ Έλμας για την ανατροπή.

Η δράση μειώθηκε έπειτα από το τρίτο γκολ και άρχισε ξανά στο 2ο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν το πόδι στο γκάζι. Σε μία φάση στο 56ο λεπτό θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, όμως πρώτα ο Άλεξ Μερέτ με το ένα χέρι σε σουτ του Γιόακιμ Μάλε και στο ριμπάουντ το δοκάρι σε προσπάθεια του Ματίας Ολιβέρα απέτρεψαν το 2-2.

Οι αλλαγές έκοψαν το ρυθμό, συνθήκη που ευνόησε τη Νάπολι, η οποία είχε και μια καλή στιγμή με τον Χιοβάνι Σιμεόνε. Τα τελευταία λεπτά περιελάμβαναν κυρίως ένταση και όχι φάσεις, με συνέπεια το 2-1 να μείνει μέχρι τέλους και τη Νάπολι να διατηρηθεί αήττητη εντός των συνόρων.