Η Αταλάντα πέτυχε μία από τις πιο ευρείες νίκες της σεζόν, αφού διέλυσε με 8-2 τη Σαλερνιτάνα στο Μπέργκαμο για τη 18η αγωνιστική της Serie A.

Η Αταλάντα δεν σταμάτησε να σκοράρει στο Μπέργκαμο και διέσυρε με 8-2 τη Σαλερνιτάνα για τη 18η αγωνιστική της Serie A, αποτέλεσμα που την επαναφέρει στο κυνήγι του Champions League.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ζερεμί Μπογκά έδειξε το δρόμο και μπορεί ο Μπουλαγέ Ντιέ να ισοφάρισε στο 10′, στη συνέχεια υπήρξε… κατήφορος στο γήπεδο.

Ο Αντεμόλα Λούκμαν με δύο γκολ και οι Τζιόρτζιο Σκαλβίνι, Τεν Κόπμαϊνερς και Ράσμους Χέιλουντ ανέβασαν το σκορ στο 6-1 μέχρι το 54ο λεπτό.

Η μείωση του σκορ από τον Χανς Νικολούσι δεν είχε αντίκρυσμα, αφού οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν ακόμα δύο γκολ, από τους Έντερσον και Ναντίρ Ζορτέα, για το τελικό 8-2.

Στα παιχνίδια με ελληνική παρουσία, η Μπολόνια επιβλήθηκε 2-1 στην έδρα της Ουντινέζε, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη στον αγώνα για 74 λεπτά. Διπλό πανηγύρισε και ο Δημήτρης Νικολάου με το 1-0 της Σπέτσια στην έδρα της Τορίνο και τον Έλληνα στόπερ βασικό και αναντικατάστατο. Μοναδικός ηττημένος ήταν ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στη νίκη της Λάτσιο με 2-0 επί της Σασουόλο.