Η Αταλάντα είχε σε μεγάλη ημέρα τον Μάριο Πάσαλιτς, που σημείωσε χατ-τρικ, και επικράτησε εύκολα της Βενέτσια με 4-0. Ανατροπή και νίκη για τη Φιορεντίνα επί της Σαμπντόρια (3-1).

Μερικές μέρες μετά το διπλό σε βάρος της Γιουβέντους, η ομάδα του Τζανπιέρο Γκασπερίνι έδειξε ξανά ότι δεν… καταλαβαίνει τίποτα. Με τον Κροάτη μέσο, Μάριο Πάσαλιτς, να σκοράρει τρεις φορές, η La Dea ξεπέρασε με χαμηλή ταχύτητα το εμπόδιο των νεοφώτιστων και έχοντας αγώνα περισσότερο μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο, Νάπολι, στους 4 βαθμούς.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, ο Πάσαλιτς είχε μετατρέψει το ματς σε τυπική διαδικασία. Στο 7’ πλάσαρε μετά τη μαγική πάσα του Ιλιτσιτς και ξανά μέσα από την περιοχή στο 12’ με το αριστερό βρήκε ξανά τη γωνία ύστερα από πάσα του Μουριέλ (2-0). Στο 57’ ο Κουπμαϊερς με αριστερό σουτ άφησε όρθιο τον Σέρχιο Ρομέρο και δέκα λεπτά αργότερα ο Πάσαλιτς ολοκλήρωσε το χατ-τρικ μετά τη 2η ασίστ του Μουριέλ στο ματς -για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 4-0 σε βάρος της Βενέτσια.

Ξανά Βλάχοβιτς και 6η η Φιορεντίνα

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα έκανε ανατροπή σε βάρος της, εύθραυστης φέτος, Σαμπντόρια (3-1) με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να σκοράρει και πάλι. Ανέβηκαν στην 6άδα ξανά οι Viola αν και ο Γκαμπιαντίνι έκανε νωρίς το 0-1 έπειτα από ασίστ του Καντρέβα, όμως η συνέχεια ήταν δύσκολη για τους φιλοξενούμενους, που δέχθηκαν τρία γκολ πριν το ημίχρονο. Από το δεύτερο δοκάρι ο Καγιεχόν ισοφάρισε στο 23’, ο Βλάχοβιτς γύρισε το ματς σε 2-1 στο 32’ και το 3-1, που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, έγραψε ο Σοτίλ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Στο +5 από τον υποβιβασμό παρέμεινε η Σαμπ.