Λίγες ημέρες μετά το διπλό στο «Σαν Σίρο» επί της Μίλαν, η Σασουόλο του Κυριακόπουλου (που είχε ασίστ) φρέναρε και τη Νάπολι (2-2). Στον… πόντο από την κορυφή η Μίλαν μετά το 3-0 στη Γένοβα.

Η φοβερή και τρομερή Σασουόλο έβαλε… φρένο και στη Νάπολι! Λίγες ημέρες μετά τη νίκη στο «Σαν Σίρο» επί της Μίλαν (1-3), η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίσι ήρθε 2-2 με αυτή του Λουτσιάνο Σπαλέτι με φοβερή αντεπίθεση στο φινάλε.

Μάλιστα, οι «παρτενοπέι» βρίσκονταν πισω στο σκορ με 2-0, αλλά έκαναν το come-back και βρήκαν και γκολ με τον Ντεφρέλ στο 90’+3’ για το 3-2 αλλά δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ, σώζοντας ουσιαστικά τη Νάπολι από μέγα κάζο.

Πλέον, μετά την απώλειά της η Νάπολι βλέπει τη Μίλαν, που πέρασε αέρα από την έδρα της Τζένοα (0-3) να έχει έναν βαθμό λιγότερο και η Ίντερ να βρίσκεται στο -2.

Στο «Mapei», το πρώτο μέρος είχε καλό ρυθμό αλλά το καθαρό μυαλό έλειπε στις δύο ομάδες που δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ. Παρόλα αυτά, η Νάπολι μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Ζιελίνσκι έγειρε υπέρ της την πλάστιγγα. Ο Πολωνός μοίρασε το 1-0 στον Φαμπιάν Ρουίθ στο 51’ και έφτιαξε και το 2-0 του Μέρτενς εννιά λεπτά αργότερα. Ο Σκαμάκα από ασίστ του Κυριακόπουλου μείωσε στο 71’, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την πίεσή τους, η οποία καρποφόρησε αφού ο Φεράρι στο 90’ το έφερε στα ίσα. Μάλιστα, ο Ντεφρέλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων τα έφερε όλα… τούμπα, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε τελικά για επιθετικό φάουλ με το 2-2 να παραμένει ως το φινάλε.

Η Μίλαν από τη μεριά της, επικράτησε 3-0 της Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις» και μείωσε στον βαθμό τη διαφορά της από την κορυφή. O Iμπραΐμοβιτς με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι», με τον Τζούνιορ Μεσίας να παίρνει τη σκυτάλη και με «ντοπιέτα» να διαμορφώνει το τελικό σκορ.