Η Ίντερ με την Ρόμα διασταύρωσαν τα ξίφη του στο μεγάλο ντέρμπι της 33ης αγωνιστικής στην Serie A και έχοντας από ένα ημίχρονο κάθε ομάδα, το τελικό 1-1 μοιάζει μάλλον δίκαιο αποτέλεσμα.

Στην 3η θέση με 61 βαθμούς η Ίντερ, στην 5η η Ρόμα με 55, μετά το τελικό αποτέλεσμα.

Στο καθαρά αγωνιστικό, η Ρόμα μπήκε καλύτερα στον αγώνα, δημιουργώντας φάσεις με τους Τζέκο και Ελ Σαραουί, μάλιστα, ο δεύτερος άνοιξε και το σκορ στο 14′, δίνοντας το προβάδισμα στους “λύκους”. Οι παίκτες του Ρανιέρι είχαν αρκετές ευκαιρίες στην συνέχεια να διπλασιάσουν τα τέρματά τους (κυρίως σε κόντρα παιχνίδι), αλλά το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί, προσπάθησαν να βρουν το γρήγορο γκολ, που θα έφερνε ξανά το παιχνίδι στα ίσια, με τον Πέρισιτς να το πετυχαίνει στο 61′ με κεφαλιά.Από εκεί και πέρα, την πρωτοβουλία την είχαν οι παίκτες του Σπαλέτι, σπαταλώντας ευκαιρίες για την… ολική ανατροπή. Έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το φινάλε, με την Ίντερ να θεωρείται πιο… κερδισμένη και την Ρόμα να παραμένει ζωντανή για μια θέση στην τετράδα.