Η Νάπολι κέρδισε δύσκολα την Σαμπντόρια με 1-0, χάρις σε γκολ του Πετάνια, ενώ η Αταλάντα διέλυσε με 6-1 την Ουντινέζε.

Νάπολι και Αταλάντα εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η Ιντερ χρωστά δύο αγώνες και παίρνοντας τρίποντα, αμφότερες μείωσαν την απόσταση. Οι Partenopei με το λιτό 1-0 κόντρα στην Σαμπντόρια πήγαν στο -3 από τους Nerazzurri με δύο ματς περισσότερα, ενώ η La Dea μετά το 2-6 σε βάρος της Ουντινέζε, μείωσε στο -5 έχοντας έναν αγώνα παραπάνω.

Ανεβασμένη η Νάπολι…

…έχτισε πάνω στην ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με την Γιουβέντους στο Τορίνο. Οι Partenopei μπήκαν επιθετικά κόντρα στην Σαμπ, έφτασαν την κατοχή ακόμα και στο 78% αλλά δεν είχαν φάσεις. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να… βγει με τραυματισμό ο Ινσίνιε καθώς στο 43’ με το γυριστό του Πετάνια έγινε το 1-0. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον έλεγχο ούτε στην επανάληψη και αφού δεν απειλήθηκαν από τους Γενοβέζους, διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και επέστρεψαν στις νίκες.

Τρομακτική Αταλάντα

Μέσα σε 5 λεπτά στο πρώτο μέρος η La Dea ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση τρεις βαθμοί. Στο 17’ ο Πετσέλα έκανε την κούρσα και το γύρισμα από αριστερά και ο Πάσαλιτς από κοντά το 0-1 και στο 22’ ο Μουριέλ με καταπληκτική ατομική ενέργεια και τελείωμα «σκότωσε» την πρώην ομάδα του (0-2). Στο 43’ η Αταλάντα τελείωσε οριστικά το όποιο ενδιαφέρον καθώς ξανά έπειτα από προσπάθεια του Πετσέλα, η μπάλα στρώθηκε στον Μαλινόβσκι και εκείνος με δυνατό αριστερό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στην επανάληψη και το 59’ η Ουντινέζε μείωσε με μακρινό σουτ του Ναουέλ Μολίνα το οποίο κόντραρε στον Τζιμσίτι και πήγε στα δίχτυα (1-3) και στο 76’ ο Μουριέλ έφυγε από την επιτήρηση του Ντε Μαϊό και πήρε την ασίστ από τον Μίραντσουκ για το 1-4. Στο 88’ ο Μπέτο μείωσε ξανά για τους Φριουλιάνι εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Σακσές (2-4), όμως η Αταλάντα είχε ακόμα δύο γκολ στο φινάλε. Στο 89’ ο Μέλε βρήκε δίχτυα έπειτα από καταπληκτική προσπάθεια του Χάτεμπερ και στο 92’ ο Ματέο Πεσίνα διαμόρφωσε το τελικό 2-6.