Με πρωταγωνιστές τους Μπάμπη Λυκογιάννη και Γιώργο Κυριακόπουλο η Μπολόνια έφυγε με σπουδαίο βαθμό από την έδρα της Σαλερνιτάνα (2-2) και συνεχίζουν να πιέζουν για την έβδομη θέση που ενδέχεται να δώσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο τη νέα σεζόν!

Ο Πιρόλα μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν άμεση αντίδραση και στο 11’ να κάνουν το 1-1 με τον Φέργκιουσον με τον Κυριακόπουλο να μοιράζει την ασίστ, με το σκορ να μένει ως το ημίχρονο όταν και πέρασε στο ματς ο Λυκογιάννης.

Η Σαλερνιτάνα πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 64’ με γκολ του Ντιά ο οποίος έγραψε το 2-1. Ωστόσο, η Μπολόνια αντέδρασε με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να κάνει το 2-2 στο 73’ ύστερα από νέα ασίστ του Κυριακόπουλου! Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν από το Σαλέρνο με… ελληνική βοήθεια.

Στο άλλο ματς νωρίτερα, Μόντσα και Κρεμονέζε ήρθαν ισόπαλες 1-1, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην 13η θέση με 34 βαθμούς όσους έχει και η Φιορεντίνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού στο +1 από την ουραγό Σαμπντόρια.

Ο Τσιοφάνι στο 61’ άνοιξε το σκορ για την Κρεμονέζε, με τον Κάρλος Αουγκούστο στο 69’ να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Η 27η αγωνιστική:

Παρασκευή (17/03)

Σασουόλο-Σπέτσια 1-0 (71′ Μπεράρντι)

Αταλάντα-Έμπολι 2-1 (58′ Ντε Ρον, 86′ Χόιλουντ – 44′ Εμπουέχι)

Σάββατο (18/03)

Μόντσα-Κρεμονέζε 1-1 (69’ Κάρλος Αουγκούστο – 61’ Τσιοφάνι)

Σαλερνιτάνα-Μπολόνια 2-2 (7’ Πιρόλα, 64’ Ντιά – 11’ Φέργκιουσον, 73’ Λυκογιάννης)

Ουντινέζε-Μίλαν (21:45)