Η Ρόμα πέρασε άνετα από την έδρα της Έμπολι (2-4) σκοράροντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε σε θέση Ευρώπης.

Το πρώτο 20λεπτο δεν φανέρωνε τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια οι Ρωμαίο ποδοπάτησαν τους Τοσκανούς. Στο 24’ ο Εϊμπραχαμ πήρε από τον Σέρτζιο Ολιβέιρα και έκανε το 0-1, στο 33’ ο Αγγλος σκόραρε από κοντά μετά την απόκρουση στη προσπάθεια του Μαντσίνι (0-2), στο 35’ ο Πορτογάλος πρώην άσος του ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική για το 0-3 και στο 37’ Τζανιόλο μετά την ασίστ του Μχιταριάν έφεραν… ξαφνικά τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Ετσι έληξε και το ημίχρονο.

Στην επανάληψη και το 55’, ο Πιναμόντι έκανε το 1-4 για την Εμπολι, η οποία μείωσε ακόμα περισσότερο στο 72’ με το σουτ του Μπαϊράμι που κόντραρε και πήγε στα δίχτυα (2-4). Κάπου εκεί ο Μουρίνιο είδε ότι η ομάδα του είναι… ικανή για όλα και αφού έβγαλε τον Μχιταριάν για να βάλει τον Βερετού κλείδωσε τη σημαντική νίκη.