Η Γιουβέντους πανηγύρισε νίκη στην Serie A, μετά τις 20 Σεπτεμβρίου, καθώς πέρασε με 1-4 από τη νεοφώτιστη, Σπέτσια. Επιστροφή με δυο γκολ για τον Κριστιάνο.

Μπορεί η Γιουβέντους να έφτασε τους 12 βαθμούς, όμως στο γήπεδο είχε να πάρει τρίποντο για περισσότερο από έναν μήνα, αφού κόντρα στην Νάπολι πήρε το παιχνίδι χωρίς αγώνα. Οι Bianconeri λίγο πριν πάνε στην Ουγγαρία για το ματς Champions League με την Φερεντσβάρος, ξεπέρασαν χωρίς πολύ άγχος το ματς με την Σπέτσια, της οποίας επιβλήθηκαν εύκολα. Επέστρεψε με δύο γκολ παίζοντας ως αλλαγή ο Κριστιάνο.

Στο 11’ ο Ντιμπάλα έχασε το άχαστο έτσι όπως είχε βρεθεί με το αριστερό, όμως στο 15’ o ΜακΚένι έκανε ωραία κίνηση, πήρε από τον Ντανίλο και έδωσε σε κενό τέρμα για τον Μοράτα. Ο Ισπανός βρήκε δίχτυα, η σημαία σηκώθηκε, όμως σε αντίθεση με το… ακυρωμένο χατ-τρικ στο CL, το VAR μέτρησε το γκολ (0-1). Στο 18’ ο Κιέζα έφυγε σε τετ-α-τετ αλλά πλάσαρε άουτ και εκεί που φαινόταν ότι οι Bianconeri ελέγχουν το έλεγχο, δέχθηκαν την ισοφάριση με τον Πομπέγκα να σκοράρει έπειτα από σουτ από το όριο της περιοχής.

Το 1-1 ήταν στο το σκορ του ημιχρόνου αφού ο Μοράτα έχασε ευκαιρία στο 43’, όμως στην επανάληψη όλα ήταν καλά για την Γιουβέντους. Στο 56’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο άφησε πίσω τον Covid-19 παίρνοντας τη θέση του Ντιμπάλα και στα 126 δευτερόλεπτα σκόραρε παίρνοντας την κάθετη και περνώντας τον τερματοφύλακα για το 1-3. Ο Αντριέν Ραμπιό με σλάλομ και τελείωμα με το δεξί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, για να διαμορφώσει το τελικό 1-4 ο Κριστιάνο με πέναλτι α λα Πανένκα το οποίο είχε κερδίσει ο Κιέζα.