Επιτέλους νίκη κατάφερε να πετύχει η Βερόνα που “δραπέτευσε” μέσα από την έδρα της Σασουόλο με 2-0 τελικό σκορ.

Αρκετά δυναμικό το ματς ανάμεσα στη Σασουόλο και τη Βερόνα που είχε να πρσφέρει αρκετό θέαμα έπειτα από τα πρώτα είκοσι λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι μέσα στο γήπεδο και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και το προβάδισμα υπέρ τους. Στο 22’ ο Ζουκουλίνι έγραψε το 0-1 και αργότερα στο 31’ ο Βέρντε άνοιξε επιπλέον τη διαφορά.

Η επανάληψη ήταν άκρως διαφορετική με τη Σασουόλο να μονοπωλεί την μπάλα και να είναι πολύ πιο επιθετική μέσα στο παιχνίδι. Η Βερόνα χρειάστηκε προσπάθεια για να κρατήσει την εστία της ανέπαφη. Παρά το γεγονός ότι στο 67’ ο Χερτό πήρε κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε, οι συμπαίκτες του δεν έχασαν την ψυχραιμία και την συγκέντρωσή τους και μπόρεσαν να ανταποκριθούν μέχρι τη λήξη.