Παράδοση τριάντα ετών έσπασε η Λάτσιο στην έδρα της Μίλαν αφού, με γκολ στο φινάλε η επικράτησε των ροσονέρι με 1-2 για πρώτη φορά από το 1989 και έπιασε στην 4η θέση, Αταλάντα και Κάλιαρι. Δίκαιη μοιρασιά στο Αρτέμιο Φράνκι…

Με γκολ των Ιμόμπιλε και Χοακίν Κορέα, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πέρασε και από την έδρα της Μίλαν σπάζοντας παράδοση 30 χρόνων. Έτσι, οι Ρωμαίοι πάτησαν στην πρώτη 4άδα της Serie A καθώς ισοβαθμούν με Αταλάντα και Κάλιαρι. Ο Πιόντεκ πέτυχε το γκολ για τους Rossoneri, που μετά τη μεσοβδόμαδη νίκη επί της SPAL, επέστρεψαν στη μιζέρια και τη μέση της βαθμολογίας.

Στο 22′ η Λάτσιο είχε δοκάρι με τον Ιμόμπιλε, όμως ο Ιταλός επιθετικός δεν άργησε να πετύχει το 100ό του γκολ με το club. Στο 25′ μετά τη σέντρα του Λατσάρι από δεξιά δεν είδε ποτέ τον Λέο Ντουάρτε και με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Ο Ιμόμπιλε χρειάστηκε μόλις 147 ματς για να φτάσει τα 100 γκολ με την Λάτσιο. Τρία λεπτά μετά η Μίλαν είχε την τύχη να ισοφαρίσει όταν ο Τεό Ερνάντες ύψωσε για τον Πιόντεκ και ο Πολωνός πιστώθηκε το γκολ αφού βρήκε την μπάλα πριν τη στείλει στα δίχτυα ο Μπάστος (1-1).

Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου και στην επανάληψη η Μίλαν μπορεί να κυνήγησε τη νίκη μέχρι το τέλος, όμως παρότι έπαιξε καλά σε σχέση με άλλα ματς, δεν πήρε τίποτα. Στο 83′ σε αντεπίθεση που ξεκίνησε από την άμυνα, ο Λουίς Αλμπέρτο με τρομερή πάσα έβγαλε τετ-α-τετ τον Χοακίν Κορέα ο οποίος το μετέτρεψε σε γκολ πλασάρωντας τον Ντοναρούμα και δίνοντας στην Λάτσιο μια τεράστια νίκη.

Δίκαιο αποτέλεσμα στο Αρτέμιο Φράνκι

Φιορεντίνα και Πάρμα κινήθηκαν σε ρηχά νερά, όσον αναφορά τα στάνταρ απόδοσης και κάπως έτσι η ισοπαλία στο Artemio Franchi θα έπρεπε να θεωρείται αναπόφευκτη, βάσει της εικόνας των δυο ομάδων.

Μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Σασουόλο, η Φιορεντίνα περίμενε την Πάρμα με ηθικό, πίστη και στόχο τη νίκη που θα την έφερνε πιο κοντά στο γκρουπ της Ευρώπης. Οι Παρμέντσι, όμως, είναι ομάδα που ξέρει να κάνει ζημιές, όπως μπορεί να επιβεβαιώσει και η Ιντερ, για παράδειγμα. Κι όπως στο Μιλάνο, έτσι και στη Φλωρεντία, ήταν ο Ζερβίνιο αυτός που έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, όταν έφυγε στον κενό χώρο στο 40′ και νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 0-1. Η απάντηση της Φιορεντίνα ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 67′ με τον Καστροβίλι μετά τη σέντρα του Νταλμπέρ, με το 1-1 όμως να μένει ως το τέλος και να ικανοποιεί μόνο τους φιλοξενούμενους.