Η Αταλάντα έμεινε νωρίς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μέλε, η Σασουόλο το εκμεταλλεύτηκε και «χτύπησε» στο δεύτερο μέρος για να πάρει τη νίκη με 1-0.

«Φρένο» στην ξέφρενη πορεία της Αταλάντα έβαλε η Σασουόλο! Η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίσι εκμεταλλεύτηκε την γρήγορη αποβολή του Μέλε, χτύπησε στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη (1-0), σπάζοντας το αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών που είχαν χτίσει οι «μπεργκαμάσκι».

Έχασε την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη η Αταλάντα και έμεινε… έκτη με 38 βαθμούς, με τους «νεροβέρντι» να παίρνουν δεύτερο στη σειρά τρίποντο και να μένουν για τρίτο διαδοχικό ματς αήττητοι, ξεμακραίνοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού (στο +10).

Ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα η Σασουόλο, με την αποβολή του Μέλε στο 30’ να κάνει ακόμη καλύτερα τα πράγματα για τους γηπεδούχους που είχαν 9 τελικές (με 1 των φιλοξενούμενων), αλλά να μην εκμεταλλεύονται καμία από αυτές. Τελικά, οι «νεροβέρντι» βρήκαν το γκολ στο 55ο λεπτό με τρομερό σουτ του Αρμάντ Λοριεντέ, ο οποίος έγραψε το 1-0.

Η Αταλάντα παρότι έπαιζε με ποδοσφαιριστή λιγότερο έφτιαξε φάσεις για την ισοφάριση, με μεγαλύτερη όλων του Ντε Ρόουν στο 65’. Τα λεπτά περνούσαν, με την αποβολή του Μουριέλ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να είναι η τελευταίο αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα που έληξε με σκορ 1-0 υπέρ της Σασουόλο.