Ο Ζαπάτα έβαλε δύο γκολ για το 0-2, ο Βλάχοβιτς απάντησε με δύο δικά του για το 2-2 της Φιορεντίνα, όμως στο φινάλε η Αταλάντα πήρε νίκη με 2-3 με πέναλτι του Ιλιτσιτς.

Τα βρήκε σκούρα στην Φλωρεντία η Αταλάντα, όμως κατόρθωσε να νικήσει με 3-2 τη Φιορεντίνα και να παραμείνει στην τετράδα της Serie A, μένοντας σε θέση ισχύος για την έξοδο στο Champions League.

Οι «Μπεργκαμάσκι» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο, με τον Σαπάτα να αξιοποιεί ισάριθμες ασίστ από τον Μαλινόφσκι και να σκοράρει με κεφαλιά (13’) και σουτ (40’).
Παρ’ όλα αυτά, οι «βιόλα» μπήκαν ξανά στο ματς, με τον Βλάχοβιτς να μειώνει αρχικά στο 57’ και εν συνεχεία να φέρνει το ματς στα ίσα στο 66’, φέρνοντας μπελάδες στην ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Εντέλει, ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ίλιτσιτς στο 70ο λεπτό χάρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άφησαν ξανά πίσω τους, στο -2, τη Νάπολι.