Την 6η της νίκη στο φετινό Campionato πανηγύρισε στη Φλωρεντία η Φιορεντίνα η οποία δια ποδός δύο αλλαγών της επικράτησε στο «Αρτέμιο Φράνκι» με 2-1 της Σασουόλο στην οποία έμεινε στον πάγκο ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Τα πάντα στο ματς έγιναν στο β’ ημίχρονο. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν στο 48′ με τον Σαπονάρα που είχε μπει στο ματς στην ανάπαυλα του ημιχρόνου για να έρθει στο 57′ ο Μπεράρντι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι να ισοφαρίσει στο 57′.

Οι «βιόλα» δεν το έβαλαν κάτω. Πίεσαν και εν τέλει έφθασαν στο 2-1 στο 90+1′ με πέναλτι του Νίκο Γκονζάλες που είχε μπει στο ματς στο 72′. Ένα πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR σε χέρι του Τρεσόλντι και αμφισβητήθηκε έντονα από πλευράς φιλοξενούμενων που παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία όντας στο +7, πάντως, από την επικίνδυνη ζώνη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Φιορεντίνα-Σασουόλο 2-1

(48′ Σαπονάρα, 90’+ Γκονζάλες-57′ πεν. Μπεράρντι)