Η Αταλάντα ανεπηρέαστη από την τρίμηνη διακοπή διέλυσε την ανήμπορη Σασουόλο (4-1) στην επιστροφή της στην αγωνιστική δράση!

Παράσταση για ένα ρόλο η αναμέτρηση, με την ομαδάρα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι να σκοράρει όποτε θέλει και να χάνει ευκαιρίες για διπλάσιο σκορ. Με τον Τζιμσίτι να σκοράρει μόλις στο 15΄, η Αταλάντα άνοιξε το σκορ και ο Γκόμες λίγα λεπτά μετά, πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του που δεν μέτρησε μετά από εξέταση του VAR για χέρι του Γκόζενς. Ο Ζαπάτα λίγο μετά το μισάωρο (31’) έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Αταλάντα, με τους Μπεργκαμάσκι να βάζουν τους αντιπάλους τους στα… δίχτυα και τον Μπουραμπιά να σκοράρει στην εστία της ομάδας του για το 3-0 στο 37ο λεπτό!

Με τα μπούνια και στην επανάληψη μπήκε η Αταλάντα, πίεζε φουλ και έδειχνε διατεθειμένη να σκοράρει ένα… τσουβάλι γκολ! Σταμάτησε τελικά στα τέσσερα, με τον Ζαπάτα στο 66ο λεπτό να πετυχαίνει «ντοπιέτα» και να γράφει το 4-0, με τον Μπουραμπιά στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 4-1 με ωραία εκτέλεση φάουλ!