Η Γιουβέντους έχασε πολλές ευκαιρίες απέναντι στην Αταλάντα και το προβάδισμα του Κιέζα πήγε στράφι, καθώς οι Μπεργκαμάσκι κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό (1-1).

Αν και παρέμεινε αήττητη, η ομάδα του Αντρέα Πίρλο παραχώρησε μία ακόμα ισοπαλία στη φετινή Serie A και πλέον βρίσκεται στο -3 με αγώνα περισσότερο από την πρωτοπόρο, Μίλαν. Η Γιουβέντους έχασε με τραυματισμό τον Αρτούρ, έχασε πέναλτι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και παρότι προηγήθηκε, έχασε δύο βαθμούς από μια εξαιρετική στην επανάληψη, Αταλάντα, για την οποία έπαιξε ο Παπού Γκόμες.

Οι Bianconeri πίεσαν ψηλά από την αρχή και δημιούργησαν προβλήματα στους Μπεργκαμάσκι. Στο 5’ ο Ρομέρο κοιμήθηκε και ο Κριστιάνο σούταρε ψηλά για να ακολουθήσει στο 12’ το άχαστο του Μοράτα, ο οποίος πρώτα δεν μπόρεσε να δώσει πάρε-βάλε στον CR7 και μετά σε κενό τέρμα έκανε τακουνάκι για video με γκάφες. Στο 29’ άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ του Κιέζα έπειτα από πάσα του Μπεντανκούρ (1-0), ενώ η La Dea φάνηκε στο φινάλε με Ζαπάτα (32’) και Μαλινόβκι (41’).

Στο δεύτερο μέρος είδαμε μια άλλη Αταλάντα, η οποία μερικά λεπτά αφού μπήκε ο Γκόμες στο ματς, ισοφάρισε. Ο Αργεντινός, τσακωμένος επί βδομάδες με τον προπονητή του, μπήκε και στιγμές μετά ύστερα από δική του προσπάθεια, ο Φρόιλερ έπιασε σουτάρα δοκάρι-και-μέσα στο 57’ για το 1-1. Στο 61’ ο Κιέζα φαίνεται ότι έχει βουτήξει και αρχικά πήρε κίτρινη για θέατρο, όμως τελικά – χωρίς χρήση VAR – δόθηκε πέναλτι. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστησε την μπάλα αλλά ο Γκολίνι έπεσε σωστά και μπλόκαρε και ένα λεπτό μετά έκανε επέμβαση-μύθο με το ένα χέρι σε σουτ του Μοράτα. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος αφού η Γιούβε δεν έκανε άλλη καθαρή φάση και η Αταλάντα έδειξε ξανά πράγματα της ομάδας που έχει τρελάνει τους πάντες.