Η Γιουβέντους μπορεί να αγωνίστηκε για περισσότερα από 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο, όμως λύγισε με 3-2 την Ιντερ στο Τορίνο και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για το Champions League.

Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο αν και έπαιξε σχεδόν όλο το δεύτερο μέρος με αριθμητικό μειονέκτημα, είχε τον τρόπο να κάμψει την αντίσταση της Ιντερ και πλέον ελπίζει να αυτοκτονήσει μια εκ των Μίλαν, Νάπολι, από τις οποίες θα είναι από κάτω σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Κουαδράδο πέτυχε δύο γκολ για τους Bianconeri, έγινε αλλαγή στο 70’ χωρίς να γκρινιάξει ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Γιουβέντους ήταν η μοναδική ομάδα που καιγόταν για κάτι και αυτό ήταν σαφές μέσα στο γήπεδο από νωρίς. Στο 11’ ο Κουλουσέβσκι δεν τελείωσε καλά από την κεφαλιά – πάσα του Κιέζα, όμως η ομάδα του Αντρέα Πίρλο δεν άργησε να ανοίξει το σκορ. Στο 24’ το VAR έδειξε ότι ο Νταρμιάν τράβηξε τον Κιελίνι σε στημένη φάση και παρότι ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ρονάλντο, ο Πορτογάλος σκόραρε στην επαναφορά (1-0). Αν και δεν έκανε σχεδόν τίποτα μπροστά, η Ιντερ βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει. Και αυτός ήταν ο ίδιος με της Γιουβέντους.

Στο 35’ το VAR έδειξε ότι ο Ντε Λιχτ έχει πατήσει τον Λαουτάρο Μαρτίνες και ο Λουκάκου έκανε το 12×12 από τη βούλα στη φετινή Serie A γράφοντας παράλληλα το 1-1 στο Allianz Stadium. Στα λεπτά που απέμεναν η Γιουβέντους έβγαλε άμεσα αντίδραση και έπαιξε επιθετικά σαν να μην υπήρχε δεύτερο μέρος και δικαιώθηκε απόλυτα. Κιέζα και Ρονάλντο το πάλεψαν, ο Ντανίλο δεν μπόρεσε, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κουαδράδο με σουτάρα μόλις έξω από την περιοχή, που κόντραρε, έκανε το 2-1 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο Λαουτάρο είχε σουτ μόλις έξω στο 51’ και στο 55’ έγινε η φάση που έκρινε την εικόνα του αγώνα. Ο Μπεντανκούρ έκανε φάουλ στον Λουκάκου και είδε ίσως αυστηρή δεύτερη κίτρινη. Η Ιντερ κατασκήνωσε άμεσα έξω από την περιοχή του Σέζνι, ο Πίρλο έβγαλε μαζί Ρονάλντο-Κιέζα και στο 86’ το πλάνο φάνηκε ότι δεν πήγε καλά. Υστερα από σέντρα του Μπαρέλα ο Κιελίνι αλλολοτραβήχτηκε με τον Λουκάκου και έβαλε τελικά αυτογκόλ. Υστερα από ολόκληρο show διαμαρτυρίας του Ιταλού αμυντικού το γκολ μέτρησε και ο ίδιος είδε κίτρινη.

Με το σκορ στο 2-2 στο 87’ και με μοναδικό επιθετικογενή τον Μοράτα, δεν το έλεγες και εύκολο το έργο για την Γηραιά Κυρία, όμως το έκανε. Ο Κουαδράρδο έκανε ντρίμπλα στον Πέρισιτς για να δοθεί ένα μάλλον αυστηρό πέναλτι το οποίο δεν ελέγχθηκε καν από το VAR. Ο Κολομβιανός πήρε την ευθύνη από τη βούλα και με το 5ο του γκολ σε βάρος της Ιντερ, διαμόρφωσε το τελικό 3-2 δίνοντας ελπίδα στην ομάδα του.