Η Γιουβέντους έκανε το καθήκον της και ξέσπασε στην Κροτόνε μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι από την Λυών, επικρατώντας εύκολα με 3-0.

Μόνο οι τρεις βαθμοί μετρούσαν για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο και αυτοί ήρθαν πρωταγωνιστή τον CR7. Οι Τορινέζοι επιβλήθηκαν εύκολα της ουραγού της βαθμολογίας και πέρασαν στην 3η θέση της Serie A και πλέον βρίσκονται στο -3 από την Μίλαν και το -8 από την Ιντερ έχοντας έναν αγώνα λιγότερο [Νάπολι]. Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Κριστιάνο πέρασε στο Νο1 της λίστας των σκόρερ, πάνω από τον Λουκάκου.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή την ομάδα του Τζιοβάνι Στρόπα, η οποία είχε καλή στιγμή στο 6’ με τον Ρέτσα, όμως ο Κριστιάνο δεν βρήκε στόχο από το γύρισμα του Κιέζα και ο Ράμσεϊ είχε δοκάρι με κεφαλιά. Και ενώ φάνηκε ότι η Κροτόνε μπορεί να αντέξει μέχρι το ημίχρονο, ο Ρονάλντο καθάρισε μόνος του. Ο μυθικός Πορτογάλος έκανε στο 38’ το 1-0 με κεφαλιά και το 2-0 στο 45’ πάλι από αέρος μετά τη σέντρα του Ράμσεϊ από αριστερά. Στις καθυστερήσεις βρέθηκε κοντά στο χατ-τρικ, αλλά το 3-0 διαμόρφωσε τελικά στο δεύτερο μέρο ο ΜακΚένι με κοντινό σουτ.