Ο βιονικός Ρονάλντο έπιασε τα 30 γκολ στο ιταλικό πρωτάθλημα (50 συνολικά με την Μεγάλη Κυρία)  και η Γιουβέντους επικράτησε με το τελικό 2-1 της σκληροτράχηλης Λάτσιο, ανεβάζοντας την διαφορά από την δεύτερη Ίντερ στους οκτώ βαθμούς!

Η Μεγάλη Κυρία επικράτησε 2-1 της Λάτσιο με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει και τα δύο τέρματα της ομάδας του μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ με ένα πέναλτι και στο 54’ έκανε το 2-0 μετά από μια συνεργασία με τον Ντιμπάλα.

Ο Πορτογάλος έφτασε τα τριάντα γκολ στο πρωτάθλημα, όσα έχει και ο Τσίρο Ιμόμπιλε με το πέναλτι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (84′), αλλά και τα 50 με την φανέλα της Γιούβε, η οποία μπορεί να ξεκινήσει να ετοιμάζει την φιέστα (χωρίς κόσμο) για το ένατο διαδοχικό πρωτάθλημα.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος, η Γηραιά Κυρία απέχει πλέον οκτώ βαθμούς από την δεύτερη Ίντερ, εννέα από την τρίτη Αταλάντα και έντεκα από την τέταρτη Λάτσιο, οι οποίες πάντως θα τις ακολουθήσουν στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Καλύτεροι σε γενικές γραμμές οι Μπιανκονέρι, οι οποίοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Άλεξ Σάντρο (11′), στην οποία απάντησε με δοκάρι σε σουτ έξω από την περιοχή ο Ιμόμπιλε (44′), για μια Λάτσιο που έπαιζε χωρίς οκτώ (!) παίκτες (πιο σημαντικές απουσίες αυτές των Λουίς Αλμπέρτο και Κορέα), ξύπνησε αργά, άγγιξε την ισοφάριση σε φάουλ του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς που έβγαλε εντυπωσιακά ο Βόιτσεχ Στσέσνι (89′) και, εντέλει, δεν κατάφερε να αποφύγει μια ακόμα ήττα.