Η γρήγορη κόκκινη κάρτα που δέχτηκε η Λέτσε ήταν καταδικαστική, η Γιουβέντους έκανε πάρτι με παίκτη παραπάνω και με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (Ντιμπάλα, Ρονάλντο, Ιγκουαΐν και Ντε Λιχτ) εκτόξευσε την διαφορά από την δεύτερη Λάτσιο στους 7 βαθμούς!

Οι «μπιανκονέρι» εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή, καθώς έπαιζαν με παίκτη παραπάνω για μία ώρα, συνέτριψαν με σκορ 4-0 τη Λέτσε, στην αυλαία της 28 αγωνιστικής της Serie A, πετυχαίνοντας και τα τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι, έφτασαν τις πέντε συνεχόμενες νίκες και τους 69 βαθμούς και αποσπάστηκαν 7 βαθμούς από τη δεύτερη Λάτσιο, που έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, στους οποίους αγωνίστηκε βασικός ο Παναγιώτης Ταχτσίδης, γνώρισαν την τέταρτη σερί ήττα τους και παραμένουν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη με 25.

Η Γιουβέντους είχε εξαρχής την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να πάρει τα ηνία και το προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά δεν τα κατάφερε, αφού ο Ρονάλντο κυρίως, αλλά και ο Μπερναρτέσκι, απώλεσαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Η Λέτσε, είχε κι αυτή δύο καλές στιγμές με τους Μανκόζου και Ρισπόλι, αλλά έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 31’ λόγω αποβολής του Λουτσιόνι.

Οι «μπιανκονέρι» εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και με δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά «καθάρισαν» το ματς. Στο 53’ ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ και στο 62’ ο Ρονάλντο με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, έκανε το 2-0. Αφού είχε φύγει το άγχος, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο ελεύθερα και έφτασαν στην επίτευξη άλλων δύο τερμάτων με τους Ιγκουαΐν στο 83’ και Ντε Λιχτ στο 85’ για το τελικό 4-0.