Η Γιουβέντους βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς χάρη στο γκολ του Αρναούτοβιτς, κατάφερε όμως να σώσει κάπως την κατάσταση, αλλά όχι ολοκληρωτικά, καθώς το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Λίγες ημέρες μετά την ισοπαλία στο Μιλάνο κόντρα στη Μίλαν, η Μπολόνια παίρνει ακόμα έναν εκτός έδρας βαθμό. Η ομάδα του Σίνισα Μιχάιλοβιτς τιμώρησε και τη Γιουβέντους για την (απαράδεκτη) 4η εμφάνιση που φόρεσε στο “Άλιαντς Στέιντιουμ” και πήρε την ισοπαλία 1-1 για την 33η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο και τελευταίο λόγο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασαν αρκετές ευκαιρίες είχαν και ένα δοκάρι, όμως τιμωρήθηκαν για την αστοχία τους. Με μόλις δύο εύστοχες προσπάθειες δεν είχαν να διεκδικήσουν και πολλά από τον αγώνα, έστω κι αν απέναντί τους είχαν τους “ροσομπλού” που δεν βρίσκονται σε ιδανική κατάσταση.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, μία εξαιρετική ενέργεια του Ρομπέρτο Σοριάνο και η κάθετη στον Μάρκο Αρναούτοβιτς διαμόρφωσε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε εξ ολοκλήρου στο γήπεδο της Μπολόνια και στο 84′ σημειώθηκε μια καθοριστική φάση. Ο Άλβαρο Μοράτα ετοιμαζόταν να μπει στην περιοχή, ανατράπηκε και η φάση ελέγχθηκε για πέναλτι και αποβολή. Η ανατροπή από τον Ανταμά Σουμαορό έγινε εκτός περιοχής, αλλά δεν γλίτωσε τη 2η κίτρινη κάρτα, αφού ο Ισπανός ήταν έτοιμος για τετ α τετ. Δεύτερη κίτρινη αντίκρισε και ο Γκάρι Μεδέλ για διαμαρτυρία, με συνέπεια η Μπολόνια να κληθεί να ολοκληρώσει το παιχνίδι με 9 παίκτες.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεεων, η πίεση των “μπιανκονέρι” καρποφόρησε με κοντινή κεφαλιά του Ντούσαν Βλάχοβιτς που κατέληξε στα δίχτυα, όμως οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι παραπάνω και περιορίστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας.