Η Γιουβέντους επικράτησε της Νάπολι με 2-1 χάρη στα γκολ των Ρονάλντο και Ντιμπάλα και απέκτησε προβάδισμα για την τετράδα. Ο Ινσίνιε το γκολ για τη Νάπολι, ενώ ο Μανωλάς έμεινε στον πάγκο.

Σε προηγούμενες χρονιές η αναμέτρηση της Γιουβέντους με τη Νάπολι έκρινε τον πρωταθλητή. Η κακή σεζόν των μπιανκονέρι και των παρτενοπέι τα έφερε έτσι ώστε να διακυβεύεται στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική της Serie A το προβάδισμα για τη μάχη της τετράδας και την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Η Γηραιά Κυρία πήρε τη νίκη με 2-1 και ανέβηκε στην τρίτη θέση – προσπέρασε την Αταλάντα – αποκτώντας εκείνη το αβαντάζ ενόψει της συνέχειας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο δεύτερο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχασε ένα γκολ που δεν μας συνηθίζει για την κλάση του.

Έπιασε περισσότερο αέρα παρά την κεφαλιά σε σέντρα του Κουαδράδο από δεξιά. Ο Πορτογάλος, ωστόσο, δεν άργησε να πάρει την προσωπική του εκδίκηση. Στο 13ο λεπτό ο Φεντερίκο Κιέζα… ζάλισε με διαδοχικές ντρίμπλες τον Χίσαϊ και έβγαλε τη σέντρα.

Ο CR7 με τη μία έπιασε το σουτ και νίκησε τον Μερέτ. Η Γιουβέντους ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο μέρος. Αν ήταν και περισσότερο συγκεντρωμένη θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς.

Η Νάπολι απείλησε στις αρχές του δευτέρου μέρους τόσο με τον Ντι Λορέντζο, όσο και με τον Ινσίνιε. Εις μάτην. Ο Τζανλουίτζι Μπουφόν, ο οποίος παραδόξως υπερασπίστηκε την εστία των γηπεδούχων (αντί του Βόιτσεχ Στσέσνι που είναι το πιο σύνηθες) ήταν σε ετοιμότητα.

Η «Γιούβε» κατάφερε να «σφραγίσει» το τρίποντο στο 73ο λεπτό Ο Πάουλο Ντιμπάλα τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το 2-0 στο Allianz Stadium. Και το αφιέρωσε στη μητέρα του.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Νάπολι ήταν να μειώσει και να βάλει πίεση στυς γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά. Ο Τζόρτζιο Κιελίνι έπεσε άτσαλα στον Βίκτορ Όσιμεν, ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι, ο Λορέντσο Ινσίνιε νίκησε τον Μπουφόν εκτελώντας εύστοχα και διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Αντρέα Πίρλο): Μπουφόν, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Κουαδράδο, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Κιέζα, Μοράτα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΝΑΠΟΛΙ (Τζενάρο Γκατούζο): Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ράχμανι, Κουλιμπαλί, Χίσαϊ, Ντέμε, Φαμπιάν Ρουίθ, Λοσάνο, Ζελίνσκι, Ινσίνιε, Μέρτενς.