Η Γιουβέντους μπορεί να προηγήθηκε με δύο γκολ της Τζένοα, όμως χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει με 3-2 και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Coppa Italia.

Συνέχεια στον δρόμο που χάραξαν Μίλαν, Ιντερ προχώρησε και η Γιούβε, η οποία δεν καθάρισε στα 90 λεπτά, όμως κατάφερε να πάρει την πρόκριση και στους «8» του Coppa Italia θα παίξει με μια εκ των Σασουόλο/SPAL. Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’ με το τελείωμα του ανεβασμένου, Κουλουσέβσκι, ύστερα από προσπάθεια του Κιελίνι και στο 23’ ο Σουηδός έγινε δημιουργός με την ασίστ στον Μοράτα που πλάσαρε με το αριστερό για το 2-0.

Εκεί φάνηκε όλα κρίθηκαν από νωρίς, όμως καμία σχέση. Στο 28’ με ζυγισμένη κεφαλιά ο Σιμπόρα μείωσε για τους Rossoblu, οι οποίοι στην επανάληψη ‘τιμώρησαν’ την χαλαρότητα των Τορινέζων καθώς πρώτα απείλησαν με τη σουτάρα του Πιάτσα και στο 74’ ο Μελεγκόνι με τρομερό τεχνικό σουτ έστειλε το ματς στην παράταση (2-2). Εκεί, στο 104’ έπειτα από προσπάθεια του Κριστιάνο και σέντρα από αριστερά, ο πιτσιρικάς, Ράφια, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην Μεγάλη Κυρία (3-2).