Σούπερ δράση στα μεσημεριανά παιχνίδια της Serie A, τα οποία έκρυβαν αρκετή δράση αλλά και εκπλήξεις, όπως η ανατροπή της Μπολόνια.

Αν και προηγήθηκε νωρίς, η Λάτσιο με γκολ στο 92′ έφυγε ηττημένη από την Φεράρα κόντρα στην SPAL (2-1), ενώ η Μπολόνια έκανε απίθανη ανατροπή με 3-4 σε βάρος της Μπρέσια, που ήταν μπροστά με 3-1. Τεσσάρα στην Πάρμα η Κάλιαρι.

ΣΠΑΛ-Λάτσιο: 2-1

Στη μία νίκη έπειτα από τρεις αγωνιστικές και στους τέσσερις βαθμούς παρέμεινε η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, η οποία είχε δοκάρι στο 11 με σουτ του Καϊσέδο. Στη συνέχεια, έπειτα από εξέταση του VAR επί πέντε λεπτά για οφσάιντ στον Παρόλο, φάνηκε ότι ο Τόμοβιτς έκανε χέρι και στο 17′ ο Ιμόμπιλε από τη βούλα του πέναλτι έκανε το 0-1 για τους Ρωμαίους. Η SPAL μίλησε στην επανάληψη. Στο 63′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων ο Αντρέα Πετάνια με βολέ ισοφάρισε σε 1-1 σε μια εξέλιξη που έκανε το club της Φεράρα να βγει μπροστά. Η δικαίωση για το επιθετικό παιχνίδι της SPAL ήρθε στο 92′ όταν μετά το σουτ του Στρεφέτσα, ο Κούρτιτς εκτέλεσε στο ριμπάουντ για το τελικό 2-1.

Μπρέσια-Μπολόνια: 3-4

Η Μπρέσια κατάφερε να πετύχει το επιβλητικό 3-1 στο πρώτο μέρος του αγώνα και μάλλον κάπου εκεί… χαλάρωσε. Ωστόσο, η τύχη δεν την ήθελε σήμερα νικήτρια αφού στην επανάληψη άλλαξαν όλα εντελώς. Στο 48′ είδε έναν παίκτη της να κάθεται νωρίς-νωρίς στον πάγκο. Αυτά τα στοιχεία εκμεταλλεύτηκε η Μπολόνια που πέτυχε φοβερή ανατροπή με το τελικό 3-4.

Τζένοα-Αταλάντα: 1-2

Πάρμα-Κάλιαρι: 1-3