Την αυλαία της δεύτερης ημέρας για την 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος άνοιξε η Φιορεντίνα με έναν αγώνα στην έδρα της Κιέβο όπου και επικράτησε τελικά με 4-3.

Οι “βιόλα” δεν ήταν σε… μέρα σήμερα και κόντρα στη ροή του αγώνα παρ’ ολίγο να χάσουν το “διπλό” μέσα από την έδρα της Κιέβο που είναι τελευταία στη βαθμολογία.

Προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με ένα γκολ του Μουριέλ στο 4′ ενώ ο Μπενάσι έκανε τη… διπλέτα στο 26′. Βέβαια το ημίχρονο δεν θα τους έβρισκε με αυτό το σκορ καθώς στο 38′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2. Όλα ανατράπηκαν αργότερα όταν στο 59′ ο Μπενάσι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και ένα λεπτό αργότερα με πέναλτι η Κιέβο έκανε το 2-2. Ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους, με ένα υπέροχο γκολ στο 79′ ο Κιεσα ανέτρεψε το σκορ για το 3-2 αφού η Κιέβο πολύ λίγο μετά έχασε πέναλτι. Για το τέλος όμως το σκορ έληξε με 4-3 με τέρματα στο 86′ και στο 89′.