Η Ίντερ ήταν καλύτερη από τη συμπολίτισσα και… συγκάτοικο Μίλαν, αλλά όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι θα τελειώσει στο… μηδέν. Τη λύση έδωσε ο Μάουρο Ικάρντι, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στο 92ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην Ίντερ (1-0).

Στην τρίτη θέση πλέον οι «Νερατζούρι», με απόσταση έξι βαθμών από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Βυθίστηκε στην 12η θέση η Μίλαν.

Το ματς

Το ντέρμπι του Μιλάνου είχε «Νερατζούρι» απόχρωση, με τους γηπεδούχους να διατηρούν από νωρίς τη μπάλα στα πόδια τους, ψάχνοντας τρόπους ώστε να παραβιάσουν την εστία του Ντοναρούμα. Από την άλλη πλευρά, η Μίλαν (με εξαίρεση τα πρώτα δέκα λεπτά) επέλεξε την τακτική των αντεπιθέσεων, ρίχνοντας περισσότερο βάρος στην άμυνα.

Στο 12ο λεπτό, ο Μάουρο Ικάρντι σκόραρε, αλλά το «Μεάτσα» δεν έμεινε για πολύ ώρα στο πόδι, καθώς ο διαιτητής επέλεξε να χρησιμοποιήσει το VAR, ακυρώνοντας τη φάση, καθώς ο σκόρερ ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος. Η πίεση της Ίντερ συνεχίστηκε, αλλά από ουσία… μηδέν, με αμφότερες τις ομάδες να «χάνουν» τους Ναϊνγκολάν και Μπίλια, οι οποίοι τραυματίστηκαν από μεταξύ τους σύγκρουση.

Στο 34′ ο Ντε Φράι είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι του Ντοναρούμα και στο 42′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να δουν γκολ τους να ακυρώνεται από το VAR, διότι ο Μουσάκιο ήταν εκτεθειμένος.

Ουσιαστικά, οι περισσότερες «συγκινήσεις» στο ντέρμπι του Μιλάνου ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο υπόλοιπο μισό, έλειψε για πολλή ώρα η κλασική φάση. Η Ίντερ εξακολουθούσε να είναι καλύτερη, να κρατάει τη μπάλα στα πόδια της και να πιέζει την ομάδα του Γκατούζο, όμως… δεν υπήρξε μεταβολή στον φωτεινό πίνακα.

Όσο περνούσε η ώρα, τα πόδια των παικτών της Ίντερ «βάραιναν» και έτσι η Μίλαν βρήκε τον τρόπο να βγει πιο θαρρετά στην επίθεση, χάνοντας -ίσως την καλύτερη της- ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Χαντάνοβιτς να μπλοκάρει την προσπάθεια του Σούσο (80′).

Εν τέλει, η λύση για την -καλύτερη συνολικά στο ματς- Ίντερ, δόθηκε από τον Μάουρο Ικάρντι. Στο 92ο λεπτό, σε μια από τις τελευταίες προωθήσεις των «Νερατζούρι», ο Βεσίνο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ικάρντι με κεφαλιά έλυσε τον γόρδιο δεσμό, δίνοντας τη νίκη στην Ίντερ.