Η Ίντερ τα κατάφερε και ηττήθηκε με ανατροπή από την Μπολόνια με 2-1. Μπορεί να προηγήθηκε αλλά το έκανε και αυτό, να χάσει εντός έδρας και πλέον μπαίνει σε κίνδυνο η 3η θέση.

Ικανή για το καλύτερο και για το χειρότερο σε κάθε ματς, η Ιντερ απέδειξε για ακόμα μια φορά γιατί την λένε pazza. Μετά το 3-3 εντός με την Σασουόλο, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έδειξε αντίδραση με νίκες με Πάρμα (1-2) και Μπρέσια (6-0) και κόντρα στην Μπολόνια το σερί φάνηκε ότι θα συνεχιστεί, όμως… καμία σχέση. Οι Nerazzurri προηγήθηκαν νωρίς με το 20ό γκολ του Λουκάκου που ξεσκόνισε το ρεκόρ του Ρονάλντο, όμως στη συνέχεια υπεροψία και έλλειψη συγκέντρωσης έφεραν μια ταπεινωτική εντός έδρας ήττα με ανατροπή. Στο -11 παρέμεινε η διαφορά από το Νο1, στο -4 από τη 2η, Λάτσιο, ενώ η αν νικήσει η Αταλάντα θα μειώσει στον έναν πόντο.

Στο 22′ άνοιξε το σκορ η Ιντερ, με τον Λουκάκου να σκοράρει από κοντά μετά την κεφαλιά του Λαουτάρο στο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Γιανγκ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους και όλα τα λεφτά ήταν η επανάληψη. Στο 57′ ο Ρομπέρτο Σοριάνο αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους και πέντε λεπτά λεπτά τα πράγματα φάνηκε ότι παίρνουν τον δρόμο τους για τους Nerazzurri καθώς κέρδισαν πέναλτι. Ο Λουκάκου όμως έδωσε την εκτέλεση στον Λαουτάρο και ο Σκορούπσκι απέκρουσε διατηρώντας το 1-0. Η συνέχεια ήταν μια τραγωδία για την ομάδα του Κόντε.

Ο Ζουβάρα, μέσος από την Γκάμπια, μπήκε στο 65′ για την Μπολόνια και στο 74′ πέτυχε με δυνατό αριστερό σουτ το πρώτο του γκολ στην Serie A για το 1-1 και τρία λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Μπαστόνι της Ιντερ με την αριθμητική ισορροπία να επιστρέφει. Η μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του Μιχαΐλοβιτς ολοκληρώθηκε στο 80′ με το αριστερό σουτ του Μούσα Μπάροου και το 1-2 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον keeper των φιλοξενούνμενων, Σκορούπσκι, να κάνει κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις και να κρατά την ομάδα του στο πρώτο μισό της βαθμολογίας.