Συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία της, η Ιντερ επικράτησε 3-1 της Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου που αγωνίστηκε σε όλο το ενενηντάλεπτο.

Την αντεπίθεσή της για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος συνέχισε η Ίντερ, καθώς επικράτησε 3-1 στην έδρα της Σπέτσια, καταγράφοντας την τρίτη σερί νίκη της στη Serie A.

Οι «νερατζούρι» πήραν το τρίποντο σχετικά εύκολα, αφού αγχώθηκαν μόνο όταν η Σπέτσια μείωσε σε 2-1 και πλέον περιμένει τα αποτελέσματα της Μίλαν και της Νάπολι. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λέπτου ο Δημήτρης Νικολάου.

Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 73’ έδιωξε το μεγάλο άγχος από τους «νερατζούρι», δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους πρωταθλητές.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς στο 88’ με τον Ματζόρε, αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αλέξις Σάντσες έγραψε το τελικό σκορ για τους Μιλανέζους.