Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις έδωσε η Ρόμα, νικώντας την Κάλιαρι εκτός έδρας με 0-1. Σιγουρεύει το Champions League για την επόμενη περίοδο η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο, βασικός ο Λυκογιάννης για τους γηπεδούχους.

Ορεξάτοι μπήκαν οι Ρωμαίοι στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μπρούνο Πέρες να απειλεί την εστία της Κάλιαρι, προειδοποιώντας για αυτό που θα ακολουθούσε. Ο Ουντέρ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Έντιν Τζέκο, και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 0-1.

Η επανάληψη κινήθηκε στο ίδιο τέμπο, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να μην δέχεται ιδιαίτερες φάσεις, ενώ ο Ράτζα Ναϊνγκολάν δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κράνιο σε δύο χρόνους.

Το σκορ δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμειναν, η Ρόμα έφυγε με το διπλό από την Sardegna Arena, βάζοντας ακόμη τρεις βαθμούς στο σακούλι της για την φετινή συγκομιδή της.