Ποδαρικό με το… αριστερό έκανε στην Κάλιαρι ο Ράτζα Ναϊνγκολάν, καθώς η ομάδα του γνώρισε εντός έδρας ήττα με ανατροπή από την Μπενεβέντο, με 2-1.

Μετά την σεζόν 2019-2020, όπου ο Ναϊνγκολάν έπαιξε στην Κάλιαρι για να είναι κοντά στην σύζυγό του στην μεγάλη περιπέτεια που πέρασε με τον καρκίνο, ο Βέλγος φόρεσε ξανά τη φανέλα της ομάδας από την Σαρδηνία μέχρι και το καλοκαίρι του 2021.

Μάλιστα στο ματς με την Μπενεβέντο, ο Βέλγος χαφ, πήρε φανέλα βασικού, πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και έστρεψε τα φώτα πάνω του, για το γεγονός ότι εμφανίστηκε με ανανεωμένο λουκ και κόκκινα μαλλιά. Ωστόσο, δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του με θετικό αποτέλεσμα, καθώς η Κάλιαρι ηττήθηκε εντός έδρας με ανατροπή από την Μπενεβέντο με 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι καθώς στο δεύτερο μόλις λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Παβολέτι, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς προηγήθηκε επιθετικό φάουλ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κράνιο ανέτρεψε τον Λαμπαντούλα με τον τελευταίο να πέφτει κάτω και να ζητάει πέναλτι. Ο ρέφερι αρχικά έδειξε την άσπρη βούλα, ωστόσο μετά υπό εξέταση της φάσης στο VAR ανακάλεσε την απόφασή του.

Τελικά στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης η Κάλιαρι ήταν αυτή η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παβολέτι, η μπάλα κατέληξε στον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μοντιπό για το 1-0. η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 41′ όταν ο Σάου έβγαλε τη σέντρα στον Σκιαταρέλα κι αυτός με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό, πετυχαίνοντας το 1-1.

Σα να μην έφτανε αυτό η ομάδα του Ναϊνγκολάν, τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Τούια, ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι. Παρά την κυριαρχία της στο παιχνίδι, η Κάλιαρι δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση ολοκληρώνοντας το ματς με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Νάντες, κι έτσι γνώρισε την ήττα με 2-1, παραμένοντας στην 15η θέση με 14 βαθμούς, ενώ η Μπενεβέντο «σκαρφάλωσε» στην 10η με 21 βαθμούς.

Κάλιαρι: Κράνιο, Τζάπα, Τσεπιτέλι (77′ Πιζακάνε), Βαλούκιεβιτς, Τριπαλντέλι (68′ Σιμεόνε), Ναϊνγκολάν (81′ Περέιρο), Μαρίν, Νάντες, Ζοάο Πέδρο, Καλιγκάρα (46′ Σοτίλ), Παβολέτι

Μπενεβέντο: Μοντιπό, Ιμπρότα, Τούια (90′ Μάτζιο), Γκλικ, Μπάρμπα, Χετεμάι, Σκιαταρέλα, Ιονίτα, Ινσίνιε (72′ Φουλόν), Σάου (75′ Καπράρι), Λαπαντούλα (76′ Ντι Σέριο).