Η Κάλιαρι δεν λέει να σταματήσει να μας εκπλήσσει, καθώς κατάφερε να υποτάξει και την Ρόμα με 3-2, με τον Λυκογιάννη να σκοράρει, και συνεχίζει την μεγάλη προσπάθεια για παραμονή.

Πριν μια εβδομάδα είχε 22 βαθμούς, όμως μέσα σε μερικές μέρες νίκησε Πάρμα, Ουντινέζε και τώρα την Ρόμα και αφού έπιασε την Μπενεβέντο στους 31, πέρασε από πάνω χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων. Η ομάδα του Λεονάρντο Σέμπλιτισι πλέον μπορεί να νιώθει καλύτερα. Το ματς πάντως το ξεκίνησε πολύ καλά.

Μόλις στο 4′ ο Λυκογιάννης σκόραρε από κοντά μετά την πάσα του Νάντες για το 3ο φετινό του γκολ, όμως η Ρόμα ισοφάρισε στο 27’ με τον Κάρλες Πέρες και το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, είδαμε 3 γκολ σε 12 λεπτά. Στο 57′, ο Μαρίν έκανε το 2-1 έπειτα από λάθος του Μαντσίνι, για να γίνει στο 64′ το 3-1 από την κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο ύστερα από κόρνερ. Στο 69’ οι Giallorossi μείωσαν με τον ίδιο τρόπο με τον Φάσιο.