Το απόγευμα στην Ιταλική Serie A επιφύλαξε πλούσιο θέαμα, καθώς αρκετοί αγώνες προγραμματίστηκαν στις 16.00. Κερδισμένες της αγωνιστικής Κίεβο και Σπάλ, καθώς απέκτησαν προβάδισμα παραμονής, Λάτσιο και Αταλάντα έχασαν την ευκαιρία στο μεταξύ τους ισόπαλο παιχνίδι, ενώ η Φιορεντίνα έκανε μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Τζένοα. Ακόμη μια γκέλα για τη Νάπολι, βαρύ πλέον το κλίμα στην ομάδα του Σάρι.

Αναλυτικά :

Κίεβο Βερόνα – Κροτόνε 2-1

Στο ντέρμπι παραμονής, οι γηπεδούχοι χρειαζόντουσαν τη νίκη για να μπορέσουν να ελπίζουν σε κάτι παραπάνω, και το πέτυχαν κόντρα στην Κροτόνε. Ο Βάλτερ Μπίρσα σκόραρε στο 12o λεπτό με κεφαλιά μετά από ασίστ του Γκόμπι, ενώ ο Στεπίνσκι της έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο 82′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στη λήξη με τον Τουμινέλο. Πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 34 βαθμούς, και περιμένουν η Ρόμα να νικήσει τη Κάλιαρι στις 19.00.

Τζένοα – Φιορεντίνα 2-3

Ανατροπή…Ευρώπης για την Φιορεντίνα, η οποία πέρασε από το “Λουίτζι Φεράρις” πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση. Ο Μάρκο Μπενάσι έβαλε μπροστά την ομάδα του Πιόλι στο 43′, όμως τα γκολ των Ρόσι και Λαπαντούλα μέσα σε τέσσερα λεπτά ανέτρεψαν την κατάσταση. Η αποβολή του Γκόραν Πάντεφ λίγο αργότερα άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες, με τον Εϊσερίκ να ισοφαρίζει άμεσα. Αυτό το γκολ έδωσε φτερά στους παίκτες της Φιορεντίνα, φτάνοντας στην ολική ανατροπή δύο λεπτά μετά με τον Μπράϊαν Νταμπό να χρίζεται “χρυσός” σκόρερ.

Σπάλ – Μπενεβέντο 2-0

Σημαντική νίκη πέτυχε η Σπάλ επί της υποβιβασμένης Μπενεβέντο, παίρνοντας προβάδισμα παραμονής στην κατηγορία. Ο Παλόσκι άνοιξε το σκορ για τους νεοφώτιστους, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Πουτζιόνι, ενώ ο Αντενούτσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι “καθάρισε” το ματς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στους 35 βαθμούς.

Λάτσιο – Αταλάντα 1-1

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ήθελαν τη νίκη, Λάτσιο και Αταλάντα έμειναν ισόπαλες 1-1 στο “Ολίμπικο” χάνοντας η μεν την ευκαιρία να ξεφύγει στην τέταρτη θέση, η δε να πιάσει τη Μίλαν στην έκτη. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μούσα Μπάροου έβαλε την ομάδα του Μπέργκαμπο μπροστά στο σκορ, με τον Φελίπε Σαϊσέδο όμως να κερδίζει τον Μπερίσα και να ισοφαρίζει για τους “Λατσιάλι”. Το σκορ δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να μένουν σαφώς δυσαρεστημένες από το αποτέλεσμα.

Νάπολι – Τορίνο 2-2

Ακόμη μια γκέλα για την ομάδα του Σάρι, η οποία με την ισοπαλία κόντρα στην Τορίνο ουσιαστικά αποχαιρετάει τον τίτλο. Ο Ντρίς Μέρτενς άνοιξε το σκορ στο 25o λεπτό, ενώ ο Μπαζέλι ισοφάρισε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Χάμσικ μπορεί να έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού με όμορφο τελείωμα, όμως ο Λορέντσο Ντε Σιλβέστρι απογοήτευσε τους οπαδούς που κατέκλυσαν το “Σάν Πάολο”, γράφοντας το τελικό 2-2 με κεφαλιά.