Μίλαν και Λάτσιο δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα σε Σαμπντόρια και Μπρέσια, με τους «ροσονέρι» να κλειδώνουν την συμμετοχή τους στο Europa League της επόμενης σεζόν και «λατσιάλι” αυτή στο Champions League. Νίκες πραγματοποίησαν επίσης και οι Βερόνα, Σασουόλο και η Λέτσε.

Στο Europa League επιστρέφει η Μίλαν μετά την επικράτησή της με 4-1 επί της Σαμπντόρια, καθώς με αυτή τη νίκη κλείδωσε και μαθηματικά μια θέση που οδηγεί σε αυτο. Η Λάτσιο από την άλλη πλευρά γνωρίζει εδώ και καιρό πως θα αγωνίζεται στο Champions Legague τη νέα σεζόν, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε από το να κερδίσει με 1-0 τη Μπρέσια.

Σαμπντόρια – Μίλαν 1-4

Μετά απο απουσία ενός έτους η Μίλαν επιστρέφει στο Europa League με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς οδηγό, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και έδωσε μια ασίστ δίνωντας τη νίκη στην ομάδα του, στην έδρα της Σαμπντόρια.

Το σκορ άνοιξε στο 4΄ο Ζλάταν με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ρέμπιτς και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, μέσα σε τέσσερα λεπτά ο «Ίμπρα» συνδυάστηκε δύο φορές με τον Τσαχάνογλου και στο 54΄δημιούργησε για τον Τούρκο, ενώ στο 58΄αντιστράφηκαν οι ρόλοι για να σκοράρει Σουηδός επιθετικός το δεύτερό του τέρμα απόψε και το 51ο με τη φανέλα της Μίλαν. Η Σαμπντόρια μείωσε στο 87ο λεπτό με τον Ασκίλντσεν, για να έρθει ο Λεάο στο 92 και να κάνει το τελικό 4-1

Λάτσιο – Μπρέσια 2-0

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς η Λάτσιο έχει εξασφαλίσει θέση που οδηγεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ενώ η Μπρέσια γνωρίζει πως θα υποβιβαστεί, οι «μπιανκοσελέστι» επικράτησαν εύκολα με σκορ 2-0.

Ο Κορέα άνοιξε το σκορ στο 17΄από ασίστ του Ιμόμπιλε και στο 83΄οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Ιταλό να σκοράρει. Αυτό ήταν το 35ο τέρμα του 30χρονου επιθετικού και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ στην Ευρώπη και είναι φαβορί για το χρυσό παπούτσι.