Το ντέρμπι μεταξύ Ίντερ και Λάτσιο ολοκληρώθηκε σχεδόν… φιλικά και χωρίς νικητή αφού έμεινε στο 0-0 χωρίς καμία να μπορέσει να πάρει το τρίποντο και να “απειλήσει” βαθμολογικά τις αντίπαλες ομάδες που βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε περισσότερο με αναγνωριστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες με την Ίντερ να κάνει τις πρώτες επιθέσεις. Για τη συνέχεια η Λάτσιο πίεσε και είχε δύο καλές φάσεις όμως μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το ματς επικεντρώθηκε σε παιχνίδι κέντρου χωρίς να σημειωθεί κάτι το ιδιαίτερο ή κάποια από τις δύο να μπορεί να “απειλήσει” ουσιαστικά.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα ανεβάζοντας “στροφές” μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι δίοδοι όμως μέχρι την αντίπαλη εστία ήταν σχεδόν κλειστές κι έτσι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Το ίδιο συνέβη και με τη Λάτσιο που έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ στα μισά περίπου του δεύτερου μέρους. Στα λεπτά που έμειναν για τις καθυστερήσεις οι ρυθμοί έπεσαν και το παιχνίδι παρέμεινε στο μηδέν.