Η Κροτόνε επικράτησε με 2-1 της Βερόνα και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση αφήνοντας πίσω της την Πάρμα.

Την έκτη φετινή νίκη της σημείωσε η Κροτόνε, που επικράτησε 2-1 της Βερόνα, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 36η αγωνιστική της Serie A. Έτσι, μετά από πολύ καιρό, η ομάδα του Σέρσε Κόσμι ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, προσπερνώντας την Πάρμα.

Ο υποβιβασμός της είναι γεγονός, ωστόσο, ευελπιστεί ότι δεν θα βρεθεί στη Serie B, τερματίζοντας ουραγός. Από την άλλη, η Βερόνα, παρέμεινε στη 10η θέση, γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα στα επτά τελευταία παιχνίδια, στα οποία δεν έχει σημειώσει ούτε μια νίκη.

Η Κροτόνε μπήκε… φουριόζα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 2’ με τον Ουνάς. Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο, δεν ήρθε δεύτερο τέρμα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μεσίας στο 75’, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η Βερόνα ήταν να μειώσει στο 87’ με αυτογκόλ του Σαλβατόρε, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.