Η Ρόμα ξέσπασε στην Μπολόνια και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ματς, επικρατώντας με 5-1. Νίκη με ανατροπή και για την Νάπολι απέναντι στην Σαμπντόρια (2-1).

Κόντρα σε μια άμυνα η οποία μάλλον δεν μπήκε στο γήπεδο, οι Giallorossi έβαλαν 5 γκολ σε ένα ημίχρονο για 3η φορά στην ιστορία τους, με τις άλλες δύο να είναι το διάστημα 1930-1931. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα άνοιξε το σκορ στο 5’ με τον Πόλι να σημειώνει αυτογκόλ κλέβοντας το γκολ από τον Τζέκο έπειτα από το γύρισμα του Σπινατσόλα, όμως στο 10’ όμως ο Βόσνιος το έβαλε καθώς πήρε από τον Λορέντζο Πελεγκρίνι και αφού χόρεψε τον Ντανίλο, πλάσαρε με το αριστερό (0-2).

Ο ρυθμός του… ένα τεμάχιο κάθε 5 λεπτά συνεχίστηκε για την Ρόμα που στο 15’ έκανε το 0-3 με τον Πελεγκρίνι σε καθαρό τετ-α-τετ μετά την πάσα του Σπινατσόλα, για να μειώσει με το αυτογκόλ της τιμής η Μπολόνια, με τον Κριστάντε στο 24’ να μην εκτιμά καλά το γύρισμα του Μπάροου (1-3). Το ημίχρονο είχε ακόμα να δώσει ακόμα και στο 35’ ο Βερετού πήρε στον χώρο και τελείωσε τη φάση μετά την ασίστ του Μχιταριάν, ο οποίος στο 44’ τίναξε τα δίχτυα από κοντά μετά την κούρσα και το γύρισμα του Κάρσντορπ από δεξιά (1-5). Οπως συμβαίνει πολλές φορές σε ματς που έχουν σημειωθεί τόσα γκολ στο πρώτο μέρος, η επανάληψη δεν είχε άλλο γκολ και το 1-5 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι είχε τις φάσεις και την κατοχή στο πρώτο μέρος, όμως η Σαμπντόρια την ουσία. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι παρέμεινε συμπαγής και προσπαθούσε στην κόντρα και στο 20’ ο Βέρε έβγαλε μέσα στην περιοχή τον Γιάνκτο και εκείνος με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι για το 0-1 που έμεινε για τα πρώτα 45’. Στην επανάληψη όμως, το σύστημα σέντρα δούλεψε για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, η οποία έκανε την ανατροπή με αυτό τον τρόπο. Στο 53’ ο Μέρτενς ύψωσε από αριστερά και ο… Λοσάνο πήρε την κεφαλιά για το 1-1, με τον τελευταίο να κάνει αυτός τη σέντρα στο 68’ και τον Αντρέα Πετάνια να σκοράρει αυτή τη φορά από αέρος για το τελικό 2-1.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Αταλάντα, εν μέσω κρίσης, θυμήθηκε πως είναι να κάνεις νίκη στην Serie A αφού για τελευταία φορά το είχε κάνει στο τέλος του Οκτώβρη. Την ώρα που η κόντρα Γκασπερίνι – Παπού Γκόμες κορυφώνεται καθώς ο τελευταίος είναι πιθανό να αποχωρήσει ακόμα και τον Ιανουάριο, η La Dea χωρίς τον Αργεντινό επιθετικό νίκησε 3-0 την σε κακή κατάσταση Φιορεντίνα στο Μπέργκαμο. Το σκορ άνοιξε στο 44’ ο Γκόσενς από κοντά μετά το γύρισμα του Ζαπάτα και στην επανάληψη, ο Μαλινόβσκι με φάουλ (55’) και ο Τολόι με κοντινή κεφαλιά (63’) έγραψαν το τελικό 3-0.