Η Λάτσιο προηγήθηκε νωρίς με τον Καζάλε όμως απέτυχε να φτάσει στην τρίτη διαδοχική νίκη της και να πιάσει την Ίντερ στην 2η θέση της βαθμολογίας, με την Φιορεντίνα να γράφει το 1-1 με τον Γκονσάλες και να δίνει τέλος στο αρνητικό σερί της.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκτός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Σαουόλο και πολύ περισσότερο από τον θρίαμβο με 4-0 επί της Μίλαν στο “Ολίμπικο” μεσοβδόμαδα, η Λάτσιο μπήκε με ενθουσιασμό στο ίδιο γήπεδο το βράδυ της Κυριακής (29/01) και μόλις στο 8ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ απέναντι στην Φιορεντίνα.

Αυτό έγινε με ένα πανέξυπνο πλασέ εντός περιοχής του Καζάλε (πρώτο του γκολ στην Serie A), με τους μπιανκοτσελέστι να διαχειρίζονται εξαιρετικά το ματς μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους αλλά τους βιόλα να μην τα παρατούν και να απαντούν στο δεύτερο μέρος.

Το πέτυχαν μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, με τον Νίκο Γκονσάλες να κεραυνοβολεί τον Προβεντέλ στο 49′ με ένα ασύλληπτο σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής και να γράφει το 1-1 που δεν άλλαξε στη συνέχεια, ακόμα και μετά την είσοδο του Ιμόμπιλε στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό (επέστρεψε από τραυματισμό).

Οι αετοί της Ρώμης είχαν πολύ μεγάλη ευκαρία να πάρουν το τρίποντο στο 94′ αλλά το σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σταμάτησε στο δοκάρι, με την ισοπαλία να πανηγυρίζεται από την Φιορεντίνα που απέφυγε τρίτη διαδοχική ήττα και να δυσαρεστεί την Λάτσιο αφού της στέρησε την ευκαιρία να πιάσει την Ίντερ στην 2η θέση.
ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Καζάλε, Ρομανιόλι, Χισάι (71′ Λάτσαρι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (63′ Αντόνιο), Αλμπέρτο (63′ Βεσίνο), Πέδρο (71′ Ιμόμπιλε), Άντερσον, Τζακάνι

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι (86′ Ίγκορ), Μπιράγκι, Μπάρακ, Μποναβεντούρα (74′ Μαντράγκορα), Άμραμπατ, Κουαμέ (46′ Σαπονάρα), Γιόβιτς (85′ Καμπράλ), Γκονσάλες (74′ Ικονέ)