Η Λάτσιο έκανε αυτό που έπρεπε με τη βοήθεια του VAR, επικράτησε με 1-0 της Μόντσα και ανέβηκε στην 2η θέση πριν το ντέρμπι με τη Γιουβέντους.

Η Λάτσιο καρδιοχτύπησε κόντρα στη Μόντσα στο Ολίμπικο, όμως βρήκε τον τρόπο και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στους νεοφώτιστους.

Ο Πετάνια στο 13ο λεπτό λίγο έλειψε να «παγώσει» τους αετούς, ωστόσο το VAR ακύρωσε το τέρμα του Ιταλού καθώς υπήρχε οφσάιντ. Η ομάδα του Σάρι ανέβασε το ρυθμό της, αφού ξύπνησε μετά το πρώτο 15αλεπτο και βρήκε αυτό που έψαχνε στην επανάληψη.

Ο Ρομέρο που μπήκε αλλαγή στην επανάληψη, μετά από ασίστ του Πέδρο έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας των φιλοξενούμενων (70′), με το 1-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που βρίσκει τους Λατσιάλι στο +2 από τη Γιουβέντους και στη δεύτερη θέση πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.