Λάτσιο και Νάπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο Olimpico και δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στην 4άδα.

Λάτσιο και Νάπολι έμειναν στο 0-0 στο Olimpico και πλέον δημιουργείται ένας… χαμός για την 4η θέση της Serie A. Σε όλο το πρώτο μέρος δεν υπήρξε ούτε μία ευκαιρία, ούτε μία καλή στιγμή. Οι Laziali έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση αλλά δεν είχαν την τελική ενέργεια, οι Partenopei πρόσεχαν περισσότερο την άμυνα και το πρώτο 45λεπτο έφυγε χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν από πλευράς θεάματος, αλλά τουλάχιστον υπήρξαν 2-3 φάσεις. Στο 46′ οι γηπεδούχοι σκόραραν με ψαλιδάκι του Καστεγιάνος αλλά υπήρχε οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε ενώ 65′ η μπάλα έφυγε λίγο άουτ μετά το σουτ του Κατάλντι. Η Λάτσιο προσπαθούσε περισσότερο για το γκολ αλλά δεν το πέτυχε αφού στο 75′ ο Οστιγκαρντ κατάφερε να απομακρύνει μετά το τακουνάκι του Καστεγιάνος και το 0-0 διατηρήθηκε.