Η Ουντινέζε έφυγε με πολύτιμο διπλό από το Ολίμπικο στη μάχη που δίνει για την παραμονή στη Serie A, ενώ η Λάτσιο απομακρύνεται από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Η Ουντινέζε πανηγύρισε τρίποντο μετά από ένα μήνα, καθώς επικράτησε 2-1 της Λάτσιο σε Ολιμπίκο, στην αναμέτρηση που κλείνει το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι Ρωμαίοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ζακάγνι στο τέταρτο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Οκόγιε.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε συναρπαστική εκκίνηση. Η Ουντινέζε προηγήθημε τον Λορέντσο Λούκα στο 47′. Δύο λεπτά μετά η Λάτσιο ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Τζιανέτι, αλλά στο 51ο λεπτό ο Ζαράγκα μετά από ασίστ του Τοβέν και χάρη σε αυτό το γκολ απέδρασαν με το διπλό.

Μάλιστα η Ουντινέζε ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πέρεζ με δεύτερη κίτρινη. Ο Προβεντέλ τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή, με τον Σέπε να περνάει στη θέση του και τον Μανδά να μένει στον πάγκο.

Η Λάτσιο πίεσε για την ισοφάριση μέχρι το φινάλε, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ για να σώσει την παρτίδα. Η Λάτσιο παρέμεινε στην ένατη θέση με 40 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε αύξησε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.