Η Λάτσιο μπορεί να βίωνε μία κακή περίοδο, όμως το derby della Capitale ήρθε την κατάλληλη στιγμή για να κάνει το restart, επικρατώντας της Ρόμα με 3-2 σε μία ματσάρα.

Σε ένα ματς που ήταν derby με τα… όλα του, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επιβλήθηκε εκείνης του Ζοσέ Μουρίνιο και την πλησίασε στο -1 έπειτα από 6 αγωνιστικές στην Serie A.

Στο 10’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ έπειτα από τη σέντρα-όνειρο του Φελίπε Αντερσον και στο 19’ στην κόντρα ο Πέδρο έγραψε το 2-0 με ψύχραιμο πλασέ και έγινε μόλις ο 3ος που έχει σκοράρει σε derby della Capitale και με τις δύο ομάδες (2-0). Η Ρόμα έφτασε κοντά στη μείωση με κεφαλιά του Τζανιόλο στο δοκάρι αλλά τελικά κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει καθώς στο 41’ ο Ρότζερ Ιμπάνιες σκόραρε με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Βερετού (2-1).

Στην επανάληψη και το 63’ η Λάτσιο απέκτησε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν στην κόντρα ο Ιμόμπιλε τα έκανε όλα άψογα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Φελίπε Αντερσον, ο οποίος δεν λάθεψε (3-1). Η Ρόμα μπήκε ξανά στο ματς με πέναλτι του Βερετού στο 69’ όμως το 3-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε παρά τις ευκαιρίες των Μχιταριάν (70’), Τζανιόλο (73’) και Ιμόμπιλε (80’).