Η Λάτσιο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Γιουβέντους και να μειώσει τη διαφορά από την τέταρτη θέση, μένοντας στο 1-1 με την Τορίνο στο «Ολίμπικο».

Ο Ιμόμπιλε δεν άφησε την Τορίνο να… χαρεί! Με γκολ του Ιταλού φορ στις καθυστερήσεις, η Λάτσιο έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό (1-1) στο «Ολίμπικο» απέναντι στην «γκρανάτα» που πήγε να βγάλει μεγάλο… διπλό, αλλά την ίδια ώρα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την τέταρτη Γιουβέντους, που «γκέλαρε» νωρίτερα με την Μπολόνια (1-1).

Φουλ ισορροπημένο το παιχνίδι στο «Ολίμπικο», με την Τορίνο του Γιούριτς να είναι εξαιρετικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και να κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία τους, περιορίζοντας τους Ιμόμπιλε και Τζακάνι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος με τον Μπρέμερ στο 29’, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκαν με το 0-0 να παραμένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Κλειστό το ξεκίνημα και του δευτέρου μέρους, με την Τορίνο να «χτυπάει» από στατική φάση με τον Πελέγκρι και να… παγώνει το «Ολίμπικο» στο 56ο λεπτό. Η Λάτσιο βρισκόταν στα σχοινιά, αλλά καλούνταν να αντιδράσει. Ο Σάρι φόρτωσε ποδοσφαιριστές μεσοεπιθετικά την ομάδα του, πήρε ρίσκα ανεβάζοντας πολύ ψηλά τις γραμμές της και λίγο έλειψε να βρει την ισοφάριση στο 77’ με την κεφαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, την οποία έβγαλε με εντυπωσιακή επέμβαση ο Μπερίσα. Τα λεπτά περνούσαν, η «γκρανάτα» έμοιαζε να αντέχει, αλλά τελικά ο Ιμόμπιλε με κεφαλιά στο ύψος του δευτέρου δοκαριού μετά από υπέροχη σέντρα του Λατζάρι, ισοφάρισε σε 1-1 στο 90’+2’ πετυχαίνοντας παράλληλα το 25ο γκολ του φέτος στη Serie A. Μάλιστα, στα… καπάκια λίγο έλειψε η Λάτσιο να φέρει «τούμπα» το σκορ αλλά το φοβερό μονοκόμματο σουτ του Κατάλντι «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι της εστίας στην τελευταία φάση του ματς.