Με κορυφαίο τον Μπούντιμιρ η Κροτόνε έκανε την ανατροπή, βγήκε δύο φορές μπροστά στο σκορ και τελικά κατάφερε να επικρατήσει της Μπολόνια με 3-2 τελικό σκορ μέσα στην έδρα της τελευταίας.

Πολύ ανατρεπτικό το ματς στην Μπολόνια με τους γηπεδούχους να είναι φαβορί αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Από το ξεκίνημα του αγώνα, η Μπολόνια ήταν καλύτερη και “κυνηγούσε” περισσότερο το γκολ, το οποίο μάλλον άργησε να βρει. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι άνοιξε το σκορ στο 38′ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Βέρντι. Στο 42′ όμως ήρθε πολύ και η απάντηση από τον Μπούντιμιρ για να κάνει το 1-1.

Ούτε αυτό όμως κράτησε πολύ, αφού στα λεπτά των καθυστερήσεων και στο 46′ ο Βέρντι έγραψε το 2-1 ξανά με φάουλ. Στην επανάληψη και μέσα σε 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν θεαματικοί με τον Τροτα στο 68′ να πετυχαίνει ξανά ισοφάριση για το 2-2 ενώ στο 70′ ο Μπούντιμιρ πέτυχε ξανά τα δίχτυα για το τελικό 2-3 και με άκρως εντυπωσιακό τρόπο έκανε την ανατροπή.