Ίντερ – Μίλαν 3-2 (28′ 63′ 90’Πεν. Ικάρντι – Σούσο 56′, Μποναβεντούρα 81′)

Αντάξιο της φήμης του, το 167ο Derby della Mandonina, μας χάρισε απίστευτες συγκινήσεις με την Ίντερ να κερδίζει την Μίλαν με 3-2 στο 90′ και τον Μάουρο Principe Ικάρντι να βάζει με χατ-τρικ την σφραγίδα του στο παιχνίδι.

Ένα ματς που από το 28′ και το πρώτο γκολ στον αγώνα, δεν σταμάτησε να έχει ρυθμό, δεν σταμάτησε να έχει φάσεις και δεν σταμάτησε να έχει εναλλαγές συναισθημάτων.

Στο 13′ και στην πρώτη φάση του αγώνα το σουτ του Καντρέβα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Στο 28′ ο Καντρέβα έβγαλε την σέντρα από δεξιά και ο Ικάρντι στην κίνηση με φοβερό πλασέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ντοναρούμα. Η Μίλαν άρχισε να ξυπνάει και πήρε την κατοχή της μπάλας απειλώντας με τον Αντρέ Σίλβα, όπως και η Ίντερ στην αντεπίθεση με Ικάρντι και Πέρισιτς.

Το ημίχρονο έκλεισε στο υπάρχον σκορ και στην επανάληψη οι “ροσονέρι” μπήκαν με άγριες διαθέσεις και τον Μοντέλα να κάνει σωστή αλλαγή με τον Κουτρόνε στην θέση του Κεσί. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε μόνο Μίλαν, με τον Αντρέ Σίλβα να απειλεί από δεξιά μέσα στην περιοχή και το σουτ του να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χαντάνοβιτς, ενώ στην επαναφορά το γκολ δεν μέτρησε αφού ήταν σε θέση offside ο Σίλβα. Στο 56′ όμως ήρθε ο Σούσο με αριστοτεχνικό φαλτσαριστό σουτ να στείλει την μπάλα στην γωνία τους Χαντάνοβιτς, ο οποίος έξυσε την μπάλα, αλλά δεν της άλλαξε τροχιά και έτσι η Μίλαν ισοφάρισε.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν τα πάνω τους, όμως κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Πέρισιτς θα κάνει την κούρσα από αριστερά, θα γυρίσει την μπάλα λίγο έξω από την μικρή περιοχή και ο Ικάρντι με κάτι σαν χορευτικό σουτ με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού θα αφήσει άγαλμα τον Ντοναρούμα για το 2-1.

Η Ίντερ εκεί καθησυχάστηκε και η Μίλαν δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Αφού απείλησε με τον Σίλβα και τον Μποναβεντούρα, ήρθε το γκολ στο 81′, μετά από σέντρα του Μπορίνι από δεξιά και προβολή του Μποναβεντούρα που δεν κατάφερε να προλάβει ο Χαντάνοβιτς με την μπάλα να περνάει καθαρά την γραμμή.

Στο 2-2 όλοι πίστευαν ότι η 3η συνεχόμενη ισοπαλία θα ήταν γεγονός. Όλοι εκτός από τον Ικάρντι. Κόρνερ για την Ίντερ, αδύναμη κεφαλιά που πάει άουτ, όμως ο Ρικάρντο Ροντρίγκεζ θα γίνει ο αρνητικός πρωταγωνιστής και θα γκρεμίσει τον Ντ’ Αμπρόζιο, με τον Ταλιαβέντο να δείχνει την άσπρη βούλα στο 89′. Ο Ικάρντι θα πάρει φόρα και όλα τα υπόλοιπα είναι πλέον ιστορία, με τον Αργεντίνο να πετυχαίνει τριπλέτα και να τρελαίνει κόσμο και Σπαλέτι, πηγαίνοντας την ομάδα του στην 2η θέση πάνω από την Γιουβέντους.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ναγκατόμο, Ντ’ Άμπρόζιο, Μιράντα, Σκρίνιαρ, Γκαλιαρντίνι, Βαλέρο, Καντρέβα, Βεσίνο, Πέρισιτς, Ικάρντι

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Μουσάκιο, Μπονούτσι, Κεσί, Μπίλια, Μποναβεντούρα, Μπορίνι, Σούσο, Αντρέ Σίλβα