Η Τορίνο δεν κατάφερε ούτε τώρα να σπάσει την συντριπτική παράδοση της Γιουβέντους στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, η οποία πέρασε από την έδρα της με 0-1 με γκολ του Ντε Λιχτ και “ξαναπάτησε” στην κορυφή της Serie A.

Μια από τα ίδια θα μπορούσε να πει κανείς. Ενα ακόμα derby della Molle ήταν μοιρασμένο και ισορροπημένο, αλλά σαν άλλοι Γερμανοί, στο τέλος νίκησαν ξανά οι της Γιουβέντους. Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι πήρε το ματς Νο201 ανάμεσα στα δύο club του Τορίνο, με την Granata να μένει με μία νίκη στα τελευταία 29 derby [2-1, Απρίλιος του 2015]. Για τον Ματάις Ντε Λιχτ ήταν το πρώτο γκολ ως Bianconero και 300ό κόντρα στην Τόρο για την Μεγάλη Κυρία που πέρασε και πάλι πάνω από την Ιντερ.

Κλειστό ήταν, όπως θα περίμεναν περισσότεροι, το ματς, με τη δύναμη να κυριαρχεί. Στο 32′ ο Ντιμπάλα μπήκε και έκανε το σουτ από τα δεξιά αλλά ο Σιρίγκου απέκρουσε και στο φινάλε του πρώτου μέρους η Τορίνο βρέθηκε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 36′ ο Μεϊτέ σούταρε άουτ μετά την πάσα του Μπελότι και στο 45′ ο Σιρίγκου απέκρουσε με το ένα χέρι την προσπάθεια του Ντε Λιχτ από κοντά.

Στην επανάληψη ο Ρονάλντο έφυγε από δεξιά αλλά ο Ιταλός keeper των γηπεδούχων είχε ξανά την απάντηση και όλα έγιναν για την Γιούβε όταν ο Σάρι έβγαλε τον Ντιμπάλα και έβαλε τον Ιγουαΐν στο 69′. Ο Αργεντινός στο 70′ έκανε το βολέ αναγκάζοντας τον Σιρίγκου να διώξει σε κόρνερ και από αυτό έκανε την ασίστ στον Ντε Λιχτ που σκόραρε σε κενή από τερματοφύλακα εστία. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά ο Σέζνι σταμάτησε τον Ανσάλντι και το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.