Η Μίλαν πέρασε το μεγαλύτερο μέρος του ματς αμυνόμενη, όμως πήρε τη νίκη κόντρα στην Φιορεντίνα στο San Siro (1-0). Ιστορικό ρεκόρ για τον 15χρονο, Καμάρντα.

Η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγώνες και πέρασε στην 3η θέση του Campionato, πάνω από την Νάπολι, που είχε επιβληθεί νωρίτερα της Αταλάντα. Οι Rossoneri μετά το 1-0 κόντρα στους Viola πήγαν – με ματς περισσότερο – στο -6 από την Ίντερ και το -4 από την Γιουβέντους, οι οποίες παίζουν μεταξύ τους την Κυριακή (26/11).

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 23′ με το σουτ του Πούλισικ που απέκρουσε ο Τερατσιάνο, για να απαντήσουν οι Τοσκανοί με το πλασέ του Γκονσάλες που έφυγε άουτ στο 40′. Το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και εκεί ήρθε και το γκολ. Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Παρίζι στον Ερναντέζ, ο οποίος πήρε την μπάλα και έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη, οι Viola προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν δοκάρι στο 62′ με τον Γκονσάλες και έφτασαν σε σημείο να παίζουν μονότερμα την Μίλαν αλλά τα σερί κόρνερ δεν είχαν αποτέλεσμα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη φάση στο 75′ με τον Γιόβιτς, ενώ η Φιορεντίνα ζήττησε πέναλτι για χέρι του Λόφτους-Τσικ, όμως δεν δόθηκε κάτι.

Το φινάλε γράφτηκε με 1-0 και με τον 15χρονο, Καμάρντα, να περνά στα βιβλία της ιστορίας καθώς στην ηλικία των 15 ετών έγινε ο νεότερος που έκανε ντεμπούτο στην ιστορία της Serie A.