Το Scudetto στα χέρια της! Η Μίλαν χάρη σε ένα «δώρο» του Τερασιάνο επικράτησε εντός έδρας της Φιορεντίνα με 1-0 και τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος βρίσκεται με παιχνίδι περισσότερο στο +5 από την Ίντερ που ταξιδεύει στο Ούντινε.

Σπουδαία Μίλαν. Μετά την τρομερή νίκη με ανατροπή κόντρα στη Λάτσιο η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε τη νίκη στο κατάμεστο San Siro κόντρα στην σκληροτράχηλη Φιορεντίνα και συνέχισε το τρομερό σερί των 13 αήττητων ματς.

Οι ροσονέρι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι βιόλα θέλανε τη νίκη θετικό αποτέλεσμα για να μην ξεφύγει η Ρόμα στη μάχη της Ευρώπης. Η Μίλαν άρχισε με γκολ το ματς αλλά το τέρμα του Τέο Ερνάντες ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάση και έτσι η Μίλαν κλείστηκε πίσω, ενώ λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ, όμως ο Ίγκορ από καλή θέση πλάσαρε αρκετά άουτ (11′).

Ο Ζιρού είχε τρομερή ευκαιρία λίγα λεπτά μετά, με τον Μπραχίμ Ντίαζ να τον βγάζει τετ α τετ αλλά ο Γάλλος πλάσαρε αρκετά άουτ. Έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάτι παραπάνω.