Η Μίλαν, σώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα και πήρε το τρίποντο απέναντι στην Φιορεντίνα, χάρη στο αυτογκόλ του Μιλένκοβιτς. Στο -8 απ την κορυφή η “Ροσονέρι” στη διακοπή.

Η Μίλαν διατήρησε την απόσταση οκτώ βαθμών από την πρωτοπόρο Νάπολι, αλλά για να συμβεί αυτό χρειάστηκε ένα αυτογκόλ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με τη Φιορεντίνα. Ο Νίκολα Μιλένκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-1 άθελά του για τη 15η αγωνιστική της Serie A και έγινε… ήρωας στο Μιλάνο πριν από τη διακοπή για το Μουντιάλ.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τους “ροσονέρι”, αφού μόλις στο 2ο μία κόντρα ευνόησε τον Ραφαέλ Λεάο και ο Πορτογάλος εξτρέμ άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν και έδειξαν τα δόντια τους μέχρι το 28ο λεπτό, όταν ένα σουτ του Αντονίν Μπάρακ και μία κόντρα στον Μαλίκ Τιό που άρχισε βασικός οδήγησε στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές ευκαιρίες, με τους “βιόλα” να έχουν ακόμα και δοκάρι. Όσο κυλούσε ο χρόνος, η αγωνία αυξανόταν, με τις αλλαγές των δύο προπονητών να μην έχουν αποτέλεσμα. Μία φάση όπου οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι αλλά ο VAR είχε διαφορετική άποψη, ένα υπέροχο γυριστό του Ολιβιέ Ζιρού που κατέληξε άουτ κι ένα σώσιμο του Φικάγιο Τομόρι στη γραμμή έστελναν το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Μέχρι το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σε σέντρα από δεξιά, ο Πιέτρο Τερατσίνο έκανε λάθος έξοδο και ο Μιλένκοβιτς προσπαθώντας να μαρκάρει τον Ντίβοκ Ορίγκι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το σώμα.